Λίβερπουλ – Μπόρνμουθ 9-0: Ξέσπασαν με… εννιάρα οι καταιγιστικοί «Reds»

Η «εξωγήινη» Λίβερπουλ πραγματοποίησε μυθική εμφάνιση και με 9-0… σκόρπισε την Μπόρνμουθ στο «Άνφιλντ» για την τέταρτη αγωνιστική της Premier League. Δυο ασίστ από τον Τσιμίκα που μπήκε ως αλλαγή.

Πάρτι… στο «Άνφιλντ» με τη Λίβερπουλ να… ξεσπά με 9-0 μετά από την εκτός έδρας ήττα από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κόντρα στην Μπόρνμουθ στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής της Premier League.

Η ομάδα του Κλοπ πραγματοποίησαν «εξωγήινη» εμφάνιση, με τον Τσιμίκα να περνά ως αλλαγή στο ματς και να δίνει δυο ασίστ. Με τη νίκη τους αυτή, οι «Reds» έφτασαν τους πέντε βαθμούς στην βαθμολογία ενώ η Μπόρνμουθ παρέμεινε στους τρεις βαθμούς.

Αξιοσημείωτο είναι πως η Λίβερπουλ βρισκόταν ήδη με 5-0 μπροστά στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο, με τους φιλοξενούμενους όχι απλά να μοιάζουν ανήμποροι να αντιδράσουν αλλά να βλέπουν σχεδόν κάθε ευκαιρία να μετουσιώνεται σε γκολ από τους γηπεδούχους.

Ο Ντίας άνοιξε λογαριασμό στη αναμέτρηση μόλις στο τρίτο λεπτό ενώ ο Έλιοτ διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του τρία λεπτά αργότερα (6′). Ο Άρνολντ βρήκε δίχτυα στο 28ο λεπτό διαμορφώνοντας το 3-0, με τον Φιρμίνο και τον Φαν Ντάικ να πετυχαίνουν από ένα γκολ και να γράφουν το 5-0 που ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Ένα λεπτό μετά από την εκκίνηση του δευτέρου ημιχρόνου, ο Μέφαμ έβαλε αυτογκόλ δίνοντας… αέρα έξι τερμάτων στη Λίβερπουλ. Στο 62ο λεπτό ο Φιρμίνο σκόραρε ξανά, διευρύνοντας το σκορ σε 7-0. Ο Τσιμίκας που μπήκε αλλαγή στον αγώνα είχε τεράστια συμμετοχή στα δυο τελευταία γκολ των «Reds» καθώς έβγαλε δυο ασίστ στους Καρβάλιο και Ντίας για το τελικό 9-0.