ΠΑΣ Γιάννινα – Λαμία 1-1: Χωρίς νικητή στους «Ζωσιμάδες» – Έντονη ανησυχία για τον τραυματισμό του Κόντε!

ΠΑΣ Γιάννινα και Λαμία μοιράστηκαν τους βαθμούς σε ένα… γεμάτο ματς, που «σημαδεύτηκε» από τον τραυματισμό του Πέδρο Κόντε. Φόβοι για νέα ρήξη χιαστών για τον άτυχο επιθετικό του ΠΑΣ.

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση στους «Ζωσιμάδες» ανάμεσα στον ΠΑΣ Γιάννινα και τη Λαμία (1-1) για τη 2η αγωνιστική της Super League. Οι Ηπειρώτες προηγήθηκαν στο 13ο λεπτό με τον Εραμούσπε, με τους φιλοξενούμενος να φέρνουν το ματς στα ίσια με τον Νούνιες.

Εντονη ανησυχία στο στρατόπεδο του ΠΑΣ για τον Πέδρο Κόντε, με τον Ισπανό να αποχωρεί με κλάματα στο δεύτερο ημίχρονο. Οι πρώτες εκτιμήσεις αναφέρουν ότι ενδέχεται να έχει υποστεί ρήξη χιαστού στο αριστερό πόδι – και όχι στο δεξί, όπου είχε χειρουργηθεί πέρυσι. Πρόβλημα και με τον τερματοφύλακα Ζερόμ Πριό, ο οποίος αποχώρησε για το νοσοκομείο, πιθανότατα με διάσειση.

Πρώτος βαθμός στο πρωτάθλημα για τις δύο ομάδες, με τους Γιαννιώτες να πηγαίνουν την επόμενη αγωνιστική στη Ριζούπολη για να αντιμετωπίσουν εκτός έδρας την ΑΕΚ (04/09, 21:30). Από την άλλη, η ομάδα της Φθιώτιδας υποδέχεται το επόμενο Σάββατο (03/09, 19:00) τον Αστέρα Τρίπολης.

Το ματς

Μόλις στα… 24 δευτερόλεπτα, η ομάδα των Ιωαννίνων κέρδισε πέναλτι για μαρκάρισμα του Κορνέζου στον Παμλίδη. Ωστόσο, ο Τσακαλίδης πήρε πίσω την απόφασή του μετά από παρέμβαση του VAR. Ο ΠΑΣ κατάφερε πάντως να προηγηθεί στο 13ο λεπτό με τον Εραμούσπε, ο οποίος έπιασε εξαιρετική κεφαλιά μετά από κόρνερ του Σόρια, ανοίγοντας το σκορ.

Στο 58′ η Λαμία έφερε το ματς στα ίσια, όταν ο Νούνιες νίκησε κατά… κράτος τους αντίπαλους αμυντικούς και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Σούλη (αντικατέστησε τον τραυματία Πριό). Οι γηπεδούχοι άγγιξαν το 2-1, με τον Σαράνοφ να λέει «όχι» σε τετ-α-τετ με τον Κιάκο. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία κι έχασαν μεγάλες ευκαιρίες με Τζανδάρη (72’), Τσιλούλη (77’) και Σλίβκα (84’). Στα υπόλοιπα λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να παίρνουν τον πρώτο τους φετινό βαθμό.

ΠΑΣ Γιάννινα (Θ. Στάικος): Πριό (53’ Σούλης), Σόρια, Εραμούσπε, Παντελάκης, Κιάκος, Μπιλμπάο (79’ Τζίμας), Καραχάλιος, Ριένστρα (70’ Λιάσος), Κόντε (70’ Λώλης), Ροσέρο, Παμλίδης (79’ Μέντες).

Λαμία (Τζ. Φέστα): Σαράνοφ, Αντέτζο, Κορνέζος, Γκοράνοφ, Σιμόν, Νούνιες (79’ Τσούκαλος), Μπεχαράνο (87′ Μπάμπης), Σλίβκα, Μανούσος (68’ Γιακουμάκης), Ντε Βινσέντι (68’ Τζανδάρης), Τσιλούλης.