ΠΑΟΚ – Ατρόμητος 2-1: Με… ήρωα τον Νάρεϊ έσωσε την παρτίδα στις καθυστερήσεις ο «δικέφαλος του βορρά»

Λύτρωσε.. τον ΠΑΟΚ ο Νάρεϊ που με δικό του γκολ στις καθυστερήσεις «λύγισε» τον Ατρόμητο με 2-1 για την δεύτερη αγωνιστική της Super League . Με 10 οι φιλοξενούμενοι από το 82ο λεπτό, ακυρώθηκε γκολ του Ολιβέιρα στο 82ο λεπτό.

Ανατροπή στην ανατροπή το ματς του ΠΑΟΚ με τον Ατρόμητο στην Τούμπα!

Το λυτρωτικό γκολ του Νάρεϊ στις καθυστερήσεις έδωσε τους τρεις βαθμούς στον «δικέφαλο του βορρά» που έκανε το 2 στα 2 στην Super League επικρατώντας με 2-1 στην Τούμπα για την δεύτερη αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Λουτσέσκου αν και προηγήθηκε με 1-0 χάρη στο εύστοχο πέναλτι του Κούρτις, είδε τους Περιστεριώτες να ισοφαρίζουν σε 1-1 με δέκα παίκτες ωστόσο ο Γερμανός εξτρέμ έδωσε τη λύση στον Δικέφαλο και του χάρισε τη δεύτερη διαδοχική του νίκη.

Σημειώνεται πως με τη νίκη του αυτή ο ΠΑΟΚ έφτασε τους έξι βαθμούς στο βαθμολογικό ταμπλό ενώ ο Ατρόμητος παρέμεινε στους τρεις βαθμούς.

Το ματς

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στο ματς, είχε την κατοχή ενώ είχε την πρώτη του ευκαιρία στο 7ο λεπτό, με τον Κούρτιτς να στέλνει τη μπάλα άουτ με απευθείας εκτέλεση φάουλ. Στο 10ο λεπτό, οι γηπεδούχοι ζήτησαν χέρι για χέρι του Χατζησαΐα μετά από κεφαλιά του Ίνγκασον μέσα στην περιοχή, με τον Τζήλο να πηγαίνει στο VAR και να δείχνει στη συνέχεια την άσπρη βούλα. Ο Κούρτιτς ανέλαβε την εκτέλεση στο 12ο λεπτό, με τον Σλοβένο να εκτελεί εύστοχα και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Στο 23ο λεπτό, ο «δικέφαλος του βορρά» είχε μεγάλη ευκαιρία να βρει δίχτυα ξανά, με τον Ντάντας να μοιράζει εξαιρετικά για τον Τόμας ο οποίος προσπάθησε να περάσει τον Γιαννιώτη με ντρίμπλα για να σκοράρει όμως ο Έλληνας τερματοφύλακας του είπε… όχι και απομάκρυνε τον κίνδυνο για την ομάδα του. Η πρώτη τελική για τον Ατρόμητο σημειώθηκε στο 42ο λεπτό, με τον Ρομπάιγ να πλασάρει από το ύψος της περιοχής και τον Κοτάρσκι να μπλοκάρει εύκολα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλή στιγμή στο 45ο λεπτό, με τον Γκονζάλες να εξαπολύει σουτ και να στέλνει τη μπάλα λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Στο δεύτερο μέρος ο Ατρόμητος μπήκε καλύτερα και είχε την κατοχή στα πρώτα λεπτά. Όσο κυλούσαν τα λεπτά, ο ΠΑΟΚ ανέκτησε την κατοχή ενώ απείλησε στο 62ο λεπτό με τον Κουλιεράκη, με τον νεαρό φορ να στέλνει τη μπάλα άου σε κενή εστία. Στο 65ο λεπτό ο Γιαννιώτης έκανε σωτήρια απόκρουση σε κεφαλιά του Ζίβκοβιτς απομακρύνοντας τον κίνδυνο για την ομάδα του. Επτά λεπτά αργότερα (72′), ο Ίνγκασον έκανε κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Οι ισορροπίες άλλαξαν στο 82ο λεπτό όταν και οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες καθώς ο Κιβρακίδης αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα λόγω επικίνδυνου τάκλιν στον Τσαούση. Ο ΠΑΟΚ σκόραρε στο 82ο λεπτό με συρτό σουτ τον Ολιβέιρα ωστόσο έπειτα από έλεγχο στο VAR το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ καθώς ο Μπίσεσβαρ που έδωσε την ασίστ στον Πορτογάλο, ήταν εκτεθειμένος.

Ο Ατρόμητος έφερε… τούμπα το ματς στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 96ο λεπτό, όταν και ο Σουάρεθ «σέρβιρε» με κεφαλιά – πάσα στον Τζοβάρα ο οποίος νίκησε τον Κουτάτσκι ισοφαρίζοντας σε 1-1. Η ομάδα του Λουτσέσκου τα.. έπαιξε όλα για όλα στα λεπτά που της απέμειναν και δικαιώθηκε βρίσκοντας δίχτυα στο 96ο λεπτό με σκαστό σουτ του Νάρεϊ έπειτα από σέντρα του Ζίβκοβιτς.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια (Σάστρε 70΄), Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Τσαούσης, Κούρτιτς (Σβαμπ 80′, Ντάντας (Μπίσεσβαρ 76΄), Αουγκούστο (Φ.Σοάρες 80′), Νάρεϊ, Α. Ζίβκοβιτς, Μπράντον Τόμας (Ολιβέιρα 63′)

Ατρόμητος: Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Σουάρεθ, Χατζηισαΐας, Ντε Μποκ, Γκονζάλεζ, Κουέν, Μουνίθ (Οικονομίδης 92′), Τζαβίδας (Ροτάριου 63′), Κλωναρίδης (Τζοβάρας 80′) Ρομπάιγ (Κάρτανσιον 63′)