Τούχελ: «Είναι πολύ εύκολο να μας κινήσεις και να μας μπερδέψεις – Χάνουμε το πλάνο και τη συνέπεια μας»

Εμφανώς απογοητευμένος ο Τόμας Τούχελ μετά από την ήττα (2-1) της Τσέλσι από την Σαουθάμπτον.

Η Τσέλσι γνώρισε την δεύτερη σερί ήττα στην Premier League, με τους «μπλε» να χάνουν με ανατροπή από τη Σαουθάμπτον για την πέμπτη αγωνιστική και τον Τόμας Τούχελ να εμφανίζεται αρκετά απογοητευμένος σε δηλώσεις του μετά τη λήξη της αναμέτρησης.

Συγκεκριμένα, ο Γερμανός τεχνικός τόνισε πως είναι πολύ εύκολο να νικήσει και να μπερδέψει κάποιος αντίπαλος την ομάδα του η οποία όπως σημείωσε χάνει την συγκέντρωση και το πλάνο της μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Παράλληλα, ο προπονητής των «μπλε» χαρακτήρισε ως απογοητευτικό το γεγονός πως οι παίκτες του δεν κατάφεραν να… απαντήσουν στο δεύτερο ημίχρονο ενώ ανέφερε πως πρέπει η Τσέλσι να παίξει ποδόσφαιρο υψηλότερου επιπέδου.

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε ο Τούχελ:

«Δεν αρκεί να παίξουμε 20-25 λεπτά στο επίπεδο που θέλουμε. Είναι πολύ εύκολο να μας βγάλεις εκτός ισορροπίας, να μας νικήσεις, να μας μπερδέψεις. Είναι πολύ εύκολο. Συνέβη κόντρα στη Λιντς. Πρέπει να καταλάβουμε γιατί και να βρούμε λύσεις.

Χάνουμε τη συγκέντρωση, χάνουμε το πλάνο μας και χάνουμε τη συνέπεια, είναι πολύ εύκολο να μας κερδίσεις. Μπορείς πάντα να χάνεις αγώνες και είμαι αρκετά ταπεινός για να το παραδεχτώ, αλλά σε έναν αγώνα όπου είσαι πρώτος δεν χρειάζεται να δίνεις ούτε μισές ευκαιρίες. Το να μην έχεις απαντήσεις στο δεύτερο ημίχρονο ήταν απογοητευτικό.

Πρέπει να έχουμε απαντήσεις, πρέπει να ανεβάσουμε και να παίξουμε ένα επίπεδο υψηλότερο αν χρειαστεί. Παλέψαμε για να το κάνουμε αυτό».