Ολυμπιακός – Ιωνικός 3-1: Νίκη με γκολ του Μπιέλ στο ντεμπούτο του για τους «ερυθρόλευκους»

Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Ιωνικού με 3-1 για την τρίτη αγωνιστική της Super League, με τον Μπιέλ να βρίσκει δίχτυα στο ντεμπούτο του. Δοκάρι για τους γηπεδούχους στο 90ο λεπτό.

Επιστροφή στις νίκες για τον Ολυμπιακό!

Οι Πειραιώτες επιβλήθηκαν με 3-1 του Ιωνικού στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για την τρίτη αγωνιστική της Super League, με τον Μπιέλ να σκοράρει στο ντεμπούτο που πραγματοποίησε με την «ερυθρόλευκη» φανέλα. Μπουχαλάκης, Ελ Αραμπί τα άλλα γκολ για τους γηπεδούχους, Μεντόσα ο σκόρερ των φιλοξενούμενων.

Με τη νίκη της αυτή ομάδα του Κορμπεράν έφτασε τους 7 βαθμούς με απολογισμό δυο νικών και μιας ισοπαλίας ενώ η ομάδα του Μεταξά παρέμεινε στον 1 βαθμό μετρώντας μέχρι στιγμής 1 ισοπαλία και 2 ήττες.

Την επόμενη αγωνιστική, ο Ολυμπιακός θα υποδεχτεί τον Βόλο (11/09, 18:30) στο Φάληρο ενώ ο Ιωνικός θα φιλοξενήσει τον Ατρόμητο (10/09, 21:30) στο γήπεδο της Νεάπολης.

Το ματς

Οι δυο ομάδες μπήκαν αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο, με τον ρυθμό να είναι αρκετά καλός, με την πρώτη στιγμή στο ματς να σημειώνεται από τον Ιωνικό στο 12ο λεπτό, με τον Μάντζη να δοκιμάζει σουτ εκτός ισορροπίας και η μπάλα να καταλήγει άουτ. Στο 17ο λεπτό ο Ολυμπιακός πήρε το προβάδισμα με γκολ του Μπουχαλάκη. Ο Πιέλ εκτέλεσε κόρνερ από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε απ’ όλους, με τον Έλληνα μέσο να πλασάρει και να γράφει το 1-0.

Οι Νικαιώτες απείλησαν στο 40ο λεπτό με πρωταγωνιστή τον Ρομάο. Ο Μύγας σέντραρε από τα δεξιά, η άμυνα των «ερυθρόλευκων» είχε κακή αντίδραση με αποτέλεσμα η μπάλα να καταλήξει στον Γάλλο ο οποίος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση μέσα στην περιοχή όμως δεν έπιασε το σουτ όπως θα ήθελε και έτσι η φάση πέρασε ανεκμετάλλευτη.

Στο 45ο λεπτό, οι Πειραιώτες διπλασίασαν τα τέρματα τους, με τον Μπιέλ να σκοράρει στο ντεμπούτο του και να διαμορφώνει το 2-0. Ο Ισπανός έβγαλε αρχικά κάθετη πάσα στον Χουάνγκ Ουί Τζο ο οποίος δεν μπόρεσε να κάνει το σουτ, με τον ίδιο να μοιράξει ξανά στον Μπιέλ ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα δίνοντας… αέρα δυο τερμάτων στην ομάδα του.

Ο Ιωνικός μπήκε ιδανικά στο δεύτερο μέρος, με την ομάδα του Μεταξά να βρίσκει δίχτυα στο 49ο λεπτό και να μειώνει με εκπληκτική απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μεντόσα. Τέσσερα λεπτά αργότερα (53′), οι φιλοξενούμενοι είχαν μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν, με τον Μύγα να κάνει τη σέντρα από τα δεξιά, τον Βατσλίκ να μην διαβάζει σωστά τη φάση και η μπάλα να καταλήγει στον Μάντζη ο οποίος επιχείρησε την κεφαλιά όμως ο Τσέχος γκολκίπερ απέκρουσε σωτήρια απομακρύνοντας τον κίνδυνο για την ομάδα του.

Στο 55ο λεπτό, ο Χουάνγκ Ουί Τζο έχασε μοναδική ευκαιρία να τριπλασιάσει τα τέρματα για τον Ολυμπιακό, με τον Ντε Λα Φουέντε να κάνει το γύρισμα από τα δεξιά και να βρίσκει τον Κορεάτη μέσα στην περιοχή ο οποίος αστόχησε σε κενή εστία από κοντά. Ο Ιωνικός αν και πίεσε προσπαθώντας να βρει την ισοφάριση, δεν κατάφερε να σημειώσει κάποια μεγάλη φάση ενώ οι Πειραιώτες πίεζαν όλο και περισσότερο και είχαν δοκάρι στο 90ο λεπτό με ωραίο δυνατό σουτ του Ρατζέλοβιτς έπειτα από πάσα του Χουάνγκ.

Στο 93ο λεπτό, ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα για ανατροπή του Βαλεριάνου στον Ραντζέλοβιτς μέσα στην περιοχή. Ο Ελ Αραμπί ανέλαβε στην εκτέλεση, με τον Μαροκινό στράικερ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα στο 90+5΄ και να διαμορφώνει το τελικό 3-1.

Ολυμπιακός : Βατσλίκ, Ρέαμπτσιουκ, Μανωλάς, Μπα, Άβιλα (66′ Ρέτσος), Μπουχαλάκης, Ινμπομ Χουάνγκ, Ντε Λα Φουέντε (75′ Ροντρίγκες), Μπιέλ (75′ Εμβιλά), Μασούρας (66′ Ραντζέλοβιτς), Ουί Τζο Χουάνγκ (60′ Ελ Αραμπί)

Ιωνικός: Χουτεσιώτης, Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Μύγας, Μίλο (82′ Κάνιας), Αντούνες, Ρομαό, Αντούνες, Φαντιγκά (46′ Μάσας), Άοσμαν, Μάντζης (83′ Ιωαννίδης).