Παναθηναϊκός – Λεβαδειακός 1-0: Ο Βέρμπιτς… υπέγραψε τη νίκη του ασταμάτητου «τριφυλλιού»

Ο Παναθηναϊκός έκανε το 3/3 «λυγίζοντας» με 1-0 τον Λεβαδειακό στην Λεωφόρο για την τρίτη αγωνιστική της Super League χάρη στο γκολ του Μπένγιαμιν Βέρμπιτς στο 4ο λεπτό. Αποβλήθηκε ο Βινίσιους για τους φιλοξενούμενους στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Ξεπέρασε και το εμπόδιο του Λεβαδειακού δια… χειρός Βέρμπιτς ο Παναθηναϊκός!

Το «Τριφύλλι» επικράτησε με 1-0 των Βοιωτών και έκανε το 3 στα 3 στο φετινό πρωτάθλημα της Super League, με τον Σλοβένο εξτρέμ να ανοίγει λογαριασμό με τα «πράσινα», στην πρώτη του παρουσία στη βασική ενδεκάδα.

Το ματς:

Η αναμέτρηση ξεκίνησε ιδανικά για τον Παναθηναϊκό, καθώς ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ, μόλις στο 3ο λεπτό, χάρη στο «παρθενικό» γκολ του Βέρμπιτς. Ο Σλοβένος  εκμεταλλεύτηκε την ωραία εκτέλεση φάουλ του Αίτορ και την άσχημη έξοδο του Μάρκοβιτς και με κεφαλιά «έγραψε» το 1-0. Μάλιστα, σαν να μην έφτανε αυτό, θα μπορούσε να είχε πετύχει και δεύτερο γκολ στο 9ο λεπτό, όμως το σουτ του έφυγε λίγο πάνω από την εστία του Μάρκοβιτς.

Στο 29ο λεπτό ήταν η σειρά του Λεβαδειακού να δώσει το παρών στο ματς, με τον Βινίσιους πιάνει την κεφαλιά, την οποία, όμως έβγαλε εντυπωσιακά ο Μπρινιόλι. Από το 30′ και μετά ο Παναθηναϊκός ανέβασε στροφές και έχασε δύο καλές στιγμές με τους Αϊτόρ και Τσέριν. Αρχικά, στο 33ο λεπτό, ο Ισπανός δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα με το πλασέ του στην κίνηση, ενώ στο 35ο λεπτό η κεφαλιά του νεαρού Σλοβένου πέρασε αρκετά άουτ, έπειτα από τη σέντρα του Παλάσιος.

Στην επανάληψη, ο Λεβαδειακός μπήκε ορεξάτος στον αγωνιστικό χώρο, προσπάθησε να δημιουργήσει παιχνίδι και να βρει το γκολ της ισοφάρισης, χάνοντας δύο μικροευκαιρίες με τον Βρακά (51′) και τον Σκβάρκα (55′). Αντίθετα, ο Παναθηναϊκός δεν ξεκίνησε καλά στο δεύτερο μέρος, είχε κάποια μικροθεματάκια στον χώρο του κέντρου και έδειχνε να μην έχει το καθαρό μυαλό που χρειαζόταν, για να διατηρήσει το προβάδισμα του.

Ωστόσο, όλα άλλαξαν με την είσοδο του Ρούμπεν Πέρεθ στο 60ο λεπτό. Ο Ισπανός σουλούπωσε τη μεσαία γραμμή των «πρασίνων» και επέτρεψε τη δημιουργία φάσεων από εκείνο το σημείο και μετά. Στο 67ο λεπτό ο Παλάσιος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Μάρκοβιτς, καθώς ο Κροάτης έπεσε και μπλόκαρε το σουτ, ενώ στο 72ο λεπτό η κεφαλιά του Σάρλια, μέσα από τη μεγάλη περιοχή των Βοιωτών, κατέληξε λίγο άουτ. Στο 78ο λεπτό ο Παλάσιος έκανε το ένα δύο με τον Κουρμπέλη, πάτησε περιοχή, αλλά του σουτ κατέληξε στην εξωτερική μεριά των διχτύων του Μάρκοβιτς. Η μεγαλύτερη ευκαιρία στο δεύτερη ημίχρονο ήρθε στο 89′, όταν ο Σπόραρ νικήθηκε από τον Μάρκοβιτς στο τετ-α-τετ.

Λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης, ο Λεβαδειακός έμεινε με δέκα παίκτες στο 90+2, καθώς ο Βινίσιους αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα, έπειτα από τη λαβή που έκανε πάνω στον Ιωαννίδη, που έβγαινε στην αντεπίθεση. Στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξε κάτι ως προς το σκορ, με το 1-1 να παραμένει μέχρι το τέλος και τον Παναθηναϊκό να συνεχίζει με το απόλυτο των νικών στη Super League.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌΣ: Μπρινιόλι, Πουγγούρας, Σάρλια, Γκάνεα (41′ Σάντσες), Κώτσιρας, Κουρμπέλης, Τσέριν, Βέρμπιτς (62′ Πέρεθ), Αϊτόρ, Παλάσιος, Σπόραρ (89′ Ιωαννίδης).

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ: Μάρκοβιτς, Μπαχανάκ, Βινίσιους, Βήχος, Κωνσταντινίδης, Μεχία, Χαμόντ (46′ Σβάρκα), Μπελμόντ (81′ Βουτσάς), Βρακάς (66′ Νίκας), Λούα Λουα (46′ Μουτίνιο), Δούμτσιος.