Ελλάδα – Ουκρανία 99-79: Νέα… παράσταση της Εθνικής που «καθάρισε» και τους Ουκρανούς!

Η Ελλάδα πάτησε… γκάζι στο δεύτερο ημίχρονο και «διέλυσε» την Ουκρανία με τρομερό Γιάννη Αντετοκούνμπο (41π.)!

Στο δεύτερο μέρος ήταν… Εθνική!

Η Ελλάδα παρουσίασε μέτριο πρόσωπο στο πρώτο ημίχρονο (39-46), όμως στην επανάληψη ήταν σαρωτική και… διέλυσε την Ουκρανία με 99-79, σφραγίζοντας την πρωτιά στον όμιλο!

Ακόμα μια «διαστημική» εμφάνιση από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος σημείωσε νέο ρεκόρ καριέρας με τη «γαλανόλευκη» (41 πόντους, με 13/16 δίποντα, 15/18 βολές, 0/2 τρίποντα), ενώ είχε και 9 ριμπάουντ. Από 13 πόντους πέτυχαν Καλάθης και Ντόρσεϊ.

Η Εθνική εξασφάλισε έτσι την πρωτιά του ομίλου, ενώ οι Ουκρανοί υποχώρησαν στο 3-1. Επόμενη υποχρέωση για την Ελλάδα είναι το τελευταίο ματς του ομίλου απέναντι στην Εσθονία (8/9), χωρίς να υπάρχει βαθμολογικό ενδιαφέρον.

Το ματς

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη μπήκε δυνατά στο ματς, με σκοπό να «χτίσει» από νωρίς διαφορά. Κατάφερε να προηγηθεί με 10-2 και 21-14, όμως τα εύκολα λάθη της Εθνικής μας έδωσαν καλάθια στο ανοικτό γήπεδο στους Ουκρανούς και εκείνοι μείωσαν τη διαφορά (23-20) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Με το ξεκίνημα του β’, η ομάδα του Μπαγκάτσκις πέρασε μπροστά, αφού ένα σερί 5-0 ήταν αρκετό για το 23-25. Οι Ουκρανοί αρκέστηκαν σε σκληρό παιχνίδι με πολλά φάουλ στο… όριο του αντιαθλητικού, με τους Ελληνες παίκτες να επηρεάζονται και να κυνηγούν το σκορ, πριν πάνε στην ανάπαυλα με επτά πόντους πίσω (39-46).

Μια εντελώς διαφορετική Εθνική έκανε την εμφάνισή της στο παρκέ στο δεύτερο μέρος. Οι παίκτες του Ιτούδη έβγαλαν περισσότερη ενέργεια, ενώ βελτιώθηκαν θεαματικά στην άμυνα. Καλάθης… σέρβιρε, Γιάννης… έπινε και η Ελλάδα έκανε την ανατροπή στο πρώτο τρίλεπτο (50-49). Από εκεί και πέρα, η «γαλανόλευκη» δεν είχε πρόβλημα να ανοίξει τη διαφορά (63-55) στο 27′ και να πάρει… μαξιλαράκι ασφαλείας στο φινάλε της τρίτης περιόδου (71-57).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Εθνική μπήκε με την ίδια… ορμή και με «όπλο» την άμυνά της… εκτίναξε τη διαφορά στο +21 (80-59), στο 32’! Στη συνέχεια ο αγώνας άνοιξε, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν διαδοχικά καλάθια. Η Εθνική μας ομάδα πήρε τη νίκη με 99-79, αφήνοντας… την τελευταία επίθεση που πιθανότατα να οδηγούσε στην «κατοστάρα»!

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 39-46, 71-57, 99-79.