Ισπανία – Ελλάδα 9-6: Δεύτερη στην Ευρώπη η «γαλανόλευκη»

Η Ελλάδα δεν κατάφερε να πάρει το χρυσό μετάλλιο, κόντρα στην Ισπανία στο μεγάλο τελικό του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος πόλο γυναικών.

Η «γαλανόλευκη» πάλεψε ως το τέλος απέναντι στις Ισπανίδες στον τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, όμως στο φινάλε λύγισε με σκορ 9-6, κατακτώντας το ασημένιο μετάλλιο για τέταρτη φορά στις ισάριθμες συμμετοχές της σε τελικούς.

Το ματς

Η Ελλάδα μπήκε στο ματς χωρίς λύσεις στην επίθεση και βρέθηκε να χάνει με 3-0 στο πρώτο 8λεπτο.

Παρόλα αυτά, στο δεύτερο δεκάλεπτο η εικόνα άλλαξε, με την Ελλάδα να είναι πολύ πιο επιθετική και να μειώνει διαρκώς το σκορ, αφού με γκολ των Χυδηριώτη, Σιούτη και Βασιλικής Πλευρίτου, διαμορφώθηκε το 4-3 στο τέλος του δευτέρου 8λέπτου.

Κατά τη διάρκεια, η «γαλανόλευκες» είχαν αρκετές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν το ματς, αλλά με δεύτερο χαμένο πέναλτι και δύο δοκάρια από Ξενάκη και Σιούτη, έμειναν χωρίς γκολ στο τρίτο 8λεπτο. Από την άλλη η Ισπανία ευστόχησε σε ένα από τα δύο δικά της πέναλτι και αύξησε το προβάδισμά της σε 5-3.

Το χρυσό μετάλλιο κρίθηκε στο τελευταίο 8λεπτο. Οι Ελληνίδες βρήκαν τον τρόπο να επιστρέψουν από το 6-4 και με γκολ της Χυδηριώτη και της Ελευθερίας Πλευρίτου να ισοφαρίσουν σε 6-6. Στην συνέχεια, η Ισπανία προηγήθηκε ξανά με 7-6 και 1,5 λεπτό πριν το φινάλε του αγώνα η Γκαρσία «καθάρισε» το ματς με το 8ο γκολ της ομάδας της. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ήρθε και το γκολ της Εσπάρ για να κάνει το 9-6 για την Ισπανία και να σφραγίσει την κατάκτηση του Ευρωπαϊκού.

Η Ελλάδα έχασε για τέταρτη φορά στην ιστορία της την ευκαιρία για ένα χρυσό μετάλλιο σε ευρωπαϊκό πρωτάθλημα πόλο γυναικών. Παρόλα αυτά, κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, σε μία ακόμη μεγάλη επιτυχία για το άθλημα στη χώρα μας.

Τα οκτάλεπτα: 3-0, 4-3, 5-3, 9-6

Ισπανία (Μινγκέλ Άνχελ Γκαΐα Όκα): Τέρε,Έστερ, Νόγκουε, Εσπάρ 2, Ορτίθ 1, Πέρεθ 1, Πρατς, Ρουΐθ 2, Πένια, Φόρκα, Καμούς, Γκαρθία 1, Λέιτον 1

Ελλάδα (Αλεξία Καμμένου): Σταματοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου, Χυδηριώτη 2, Τριχά, Μαργαρίτα Πλευρίτου 1, Ξενάκη 1, Νίνου, Πάτρα, Σιούτη 1, Βασιλική Πλευρίτου, Γιαννοπούλου, Μυριοκεφαλιτάκη, Σωτηρέλη.