Τουρκία – Γαλλία 86-87: Ο Γκομπέρ έστειλε στους «τρικολόρ» στα προημιτελικά του Eurobasket

Απίστευτη αυτοκτονία της Τουρκίας, με τη Γαλλία να επικρατεί στην παράταση και να προκρίνεται στα προημιτελικά του Eurobasket.

Απίθανη πρόκριση στα προημιτελικά του Εurobasket 2022 πήρε η Γαλλία, η οποία βγήκε νικήτρια στο θρίλερ με την Τουρκία στο Βερολίνο, επικρατώντας στην παράταση με 87-86.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν έχασε… δικό της παιχνίδι, αφού βρισκόταν «αγκαλιά» με τη νίκη στην κανονική διάρκεια, με τον Γκομπέρ (20 πόντοι, 17 ριμπάουντ) να δίνει το… φιλί της ζωής στους Γάλλους με καλάθι στην εκπνοή!

Οι Τούρκοι επηρεασμένοι και από την απουσία του Λάρκιν, ξεκίνησαν νωθρά και βρέθηκαν στο -16 στη δεύτερη περίοδο (15-31), όμως στη συνέχεια «ξύπνησαν» κι έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι (35-34). Η ομάδα του Αταμάν πήρε καθαρό προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο (57-49), όμως οι Γάλλοι έδειξαν… σφυγμό και πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ στο 37′ (69-71).

Το παιχνίδι πήγαινε πόντο-πόντο, με την Τουρκία να βρίσκεται «αγκαλιά» με τη νίκη (77-75 με 13” στο ρολόι και κερδισμένο αντιαθλητικό φάουλ). Ομως, ο Οσμάν είχε 0/2β. και έκανε λάθος και στην επαναφορά (!), με τη Γαλλία να έχει την ευκαιρία να ισοφαρίσει και να το καταφέρνει με φόλοου του Γκομπέρ, ο οποίος έστειλε το ματς στην παράταση (77-77).

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η ομάδα του Βενσάν Κολέ έδειξε από νωρίς τις προθέσεις της κι έδειχνε να καθαρίζει τη νίκη (82-87), όμως το έκανε θρίλερ. Οι Τούρκοι με σερί 4-0 πήγαν το ματς στον πόντο, αλλά στην τελευταία επίθεση ο Κορκμάζ έχασε την μπάλα και η Γαλλία κράτησε τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 11-18, 35-34, 57-49, 77-77, 86-87 (παρ.)