Ελλάδα – Τσεχία 94-88: Πέρασε αεράτη… στους «8» του Eurobasket 2022

Μετά από ένα καταπληκτικό ματς η Ελλάδα πέρασε στα προημιτελικά του Eurobasket 2022, νικώντας την Τσεχία με 95-88.

Η Εθνική ομάδα με ηγέτη τον Γιάννη Αντετοκούνμπο επικράτησε (94-88) της Τσεχίας και στους «8» θα αναμετρηθεί την Τρίτη (13/9, 21:30) με την Γερμανία για μια θέση στην τετράδα.

Ο Greek Freak σταμάτησε στους 27 πόντους (οι 23 εξ αυτών στο δεύτερο ημίχρονο), κατέβασε 10 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ. Άξιοι συμπαραστάτες του ο Καλάθης (14 πόντοι, 6 ασίστ, 5 ριμπάουντ), ο Παπαπέτρου (13 πόντοι), ο Παπανικολάου (8 πόντοι, 7 ριμπάουντ) και ο παθιασμένος Λαρεντζάκης.

Το ματς

Οι παίκτες του Δημήτρη Ιτούδη μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και με το 11-2 (στο 3’) στο ξεκίνημα υποχρέωσαν τον Ρόνεν Γκίνσμπουργκ να πάρει άμεσα τάϊμ άουτ, καθώς η Ελλάδα ήταν κυριαρχική. Στην συνέχεια, η Εθνική μας βρήκε λύσεις με Παπαπέτρου και Σλούκα και έτσι το σκορ έγινε 20-20 στο 10′.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η «γαλανόλευκη» με τον Νικ Καλάθη οδηγό επιθετικά έφτασε τους 11 πόντους, όμως τα βρήκε… σκούρα στην άμυνα με τους ψηλούς παίκτες των Τσέχων με το ματς να πηγαίνει πόντο πόντο. Η Τσεχία πήγε με το προβάδισμα στα αποδυτήρια, αφού το σκορ στο 20′ ήταν 41-45.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ελλάδα είδε τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να παίρνει… μπροστά και με 12 δικούς του πόντους να φέρνει ξανά το προβάδισμα σε ελληνικά χέρια. Οι Τσέχοι αντέδρασαν όμως και πάλι, έχοντας ως «όπλο» το επιθετικό ριμπάουντ και με κάποια πολλά δύσκολα σουτ, διατήρησαν το προβάδισμά τους για το 67-63 υπέρ τους στο 30′.

Η Εθνική μας προσπάθησε να αντιδράσει στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά οι μαχητικοί Tσέχοι συνέχισαν να έχουν το προβάδισμα (63-67).

Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη κατάφερε να βρεθεί στο +10, αλλά χρειάστηκε στα τελευταία λεπτά και ένα νέο μεγάλο τρίποντο του «Greek Freak» για να «καθαρίσει» το ματς με 94-88.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 41-45, 63-67, 94-88

Ελλάδα (Ιτούδης): Αγραβάνης, Γιάννης Αντετοκούνμπο 27 (6/9 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 9/12 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ σε 34 λεπτά), Θανάσης Αντετοκούνμπο, Καλάθης 14 (2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα), Ντόρσεϊ 6 (1/5 τρίποντα, 3/3 βολές), Λαρεντζάκης 8 (2), Παπαγιάννης 8 (4/7 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Παπανικολάου 8 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 13 (2/2 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 3/4 βολές), Σλούκας 10 (1 τρίποντο, 5/5 βολές)

Τσεχία (Γκίνζμπουργκ): Άουντα 12 (5/7 δίποντα, 2/3 βολές), Μπάλβιν 12 (6/10 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Μπόχατσικ 11 (3), Χρούμπαν 17 (3), Κρεϊτσί 3 (1), Κριζ, Κίζλινκ 6 (1), Πέτερκα, Σατοράνσκι 3 (1/5 σουτ, 8 ριμπάουντ, 17 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Σενάλ 3 (1), Βέσελι 21 (10/13 δίποντα, 3 ριμπαουντ)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 17/28 δίποντα, 12/39 τρίποντα, 24/29 βολές, 40 ριμπάουντ (23 αμυντικά – 17 επιθετικά), 16 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Τσεχίας: 26/45 δίποντα, 10/21 τρίποντα, 6/9 βολές, 34 ριμπάουντ (27 αμυντικά – 7 επιθετικά), 32 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 13 λάθη