Ολυμπιακός – Βόλος 1-1: Νέο στραβοπάτημα για τους «ερυθρόλευκους»!

Ο Ολυμπιακός σπατάλησε πολλές ευκαιρίες κόντρα στον Βόλο στο Φάληρο, όμως έμεινε στο ισόπαλο 1-1, χάνοντας κι άλλο έδαφος.

Νέο… χαρακίρι έκανε ο Ολυμπιακός στο πρωτάθλημα, μένοντας στην ισοπαλία με τον Βόλο (1-1) στο «Γ. Καραϊσκάκης» για την 4η αγωνιστική της Super League. Οι Πειραιώτες κυνηγούσαν το σκορ από το 29′ και την γκολάρα του Οτζέγκοβιτς, όμως βρήκαν την ισοφάριση με τον Ελ Αραμπί (76′), πίεσαν ασφυκτικά τον αντίπαλο, είχαν δύο δοκάρια, όμως υπέπεσαν σε νέα γκέλα!

Την επόμενη αγωνιστική (5η) οι «ερυθρόλευκοι» ταξιδεύουν στη Θεσσαλονίκη για να αντιμετωπίσουν τον Αρη (18/9), τη στιγμή που ο Βόλος υποδέχεται τον Ιωνικό (17/9).

Το ματς

Η ομάδα του Κώστα Μπράτσου μπήκε χωρίς φόβο στο «Καραϊσκάκης», βάζοντας… δύσκολα στους «ερυθρόλευκους» στο πρώτο ημίχρονο. Η πρώτη φάση στο παιχνίδι ανήκε στον Ολυμπιακό, με τον Μπόουλερ να βγαίνει από τα δεξιά και έχοντας αρκετές επιλογές έκανε σέντρα-σουτ με την μπάλα να περνάει κατευθείαν εκτός. Στο 17′ ο Μπόουλερ έδωσε για τον Βαλμπουενά που με τη μία έβγαλε κάθετα για τον Χουάνγκ Ουί Τζο, με τον Κλέιμαν να διαβάζει τη φάση και να μπλοκάρει. Η ομάδα της Μαγνησίας απείλησε για πρώτη φορά στο 19’, με τον Φερνάντες να κάνει ωραία κίνηση και να στέλνει την μπάλα λίγο έξω με φαλτσαριστό σουτ. Στο 24’ ο Βαλμπουενά έκανε γλυκό πλασέ και βρήκε τον Κλέιμαν σε ετοιμότητα.

Οι Θεσσαλοί «πάγωσαν» στο 29’ το Φάληρο, όταν ο Φερνάντες… τρύπωσε στην αντίπαλη περιοχή, «άδειασε» τον Ρέαμπτσιουκ και έδωσε στον Οτζέγκοβιτς, ο οποίος με όμορφο τακουνάκι νίκησε τον Βάτσλικ για το 0-1. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει και είχε δύο ευκαιρίες πριν λήξει το ημίχρονο. Στο 38’ η εκτέλεσή κόρνερ του Βαλμπουενά βρήκε τον Χουάνγκ Ουί Τζο που έκανε πάσα στον Εμβιλά, ο οποίος δεν έφτασε στην μπάλα, ενώ στις καθυστερήσεις ο Παπασταθόπουλος αστόχησε με κεφαλιά από πολύ κοντά κι ενώ είχε κακή ισορροπία.

Ο Κορμπεράν προχώρησε σε τριπλή αλλαγή στην ανάπαυλα, περνώντας στον αγώνα τους Άβιλα, Ελ Αραμπί και Μπιέλ αντί των Βρσάλικο, Χουάνγκ και Μασούρα. Οι «ερυθρόλευκοι» έγιναν πιο επιθετικοί με τη συγκεκριμένη σύνθεση και στο 54’ είχαν την πρώτη τους κλασσική ευκαιρία στο β’ μέρος, με τον Μπόουλερ να πλαγιοκοπεί από τα δεξιά και τον Βαλμπουενά να στέλνει ελάχιστα έξω την μπάλα σχεδόν από το ύψος του πέναλτι. Στο 70′ οι «ερυθρόλευκοι» άγγιξαν την ισοφάριση, με τον Βαλμπουενά να κάνει… συστημένη σέντρα και τον Κουντέ να στέλνει την μπάλα με το κεφάλι στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 76ο λεπτό οι Πειραιώτες βρήκαν το πολυπόθητο τέρμα που έψαχναν, με τον Ελ Αραμπί να πλασάρει από κοντά και να νικάει τον Κλέιμαν, σηκώνοντας το… Φάληρο στο πόδι!

Το υπόλοιπο του αγώνα ήταν ένας επιθετικός μονόλογος των Πειραιωτών, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται σε… πανικό, μην μπορώντας να αλλάξουν τρίτη πάσα! Μέχρι το τέλος, ο Ολυμπιακός είχε τέσσερις μεγάλες ευκαιρίες για τη νίκη με… μοιραίο τον Ντε Λα Φουέντε. Στο 88’ ο τελευταίος βρέθηκε απέναντι από τον Κλέιμαν , αλλά με την εστία… πιάτο αστόχησε, ενώ λίγο μετά ο Ροντρίγκες μπούκαρε από τα δεξιά και έκανε αδύναμο γύρισμα. Ακολούθησε η φάση του αγώνα στις καθυστερήσεις, στην οποία υπήρξαν διαμαρτυρίες για πέναλτι στον Ρέαμπτσιουκ, σχεδόν όλοι οι παίκτες που ήταν στην περιοχή σταμάτησαν, ενώ ο Ντε λα Φουέντε που συνέχισε δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά στο δοκάρι. Αμέσως μετά την ίδια κατάληξη είχε η μπάλα στο στην προσπάθεια του Μπιέλ, αφού τη βρήκε ο Κλέιμαν.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Βατσλίκ, Βρσάλικο (46′ Άβιλα), Εμβιλά, Κούντε, Παπασταθόπουλος, Ουί Τζο Χουάνγκ (46′ Αραμπί), Μασούρας (46′ Μπιέλ), Μπόουλερ (69′ Ροντρίγκες), Μπα, Βαλμπουενά (78′ λ.τρ. Ντε Λα Φουέντε) και Ρέαμπτσιουκ.

ΒΟΛΟΣ: Κλέιμαν, Άλχο, Λούνα, Εσκοβάλ, Σιέλης, Τσοκάνης (78′ Μεταξάς), Ντέλετιτς (73′ Ματίγια), Μεθκίδα (58′ Β. Φερνάντες), Οζέγκοβιτς (85′ Πίρινεν(, Π. Φερνάντες και Μπαριέντος (85′ Μπατόκιο).