Μπρέντφορντ – Άρσεναλ 0-3: Έφυγαν με το διπλό και επέστρεψαν στην… κορυφή οι «κανονιέρηδες»

Η Άρσεναλ «απέδρασε» με το διπλό από την έδρα της Μπρέντφορντ επικρατώντας με 3-0 με αποτέλεσμα να… εκτοξευθεί ξανά στην κορυφή της Premier League.

Διπλό και… πρωτιά για την Άρσεναλ!

Οι «κανονιέρηδες» έφυγαν με τους τρεις βαθμούς από την έδρα της Μπρέντφορντ για την έβδομη αγωνιστική της Premier League, με την ομάδα του Αρτέτα να πραγματοποιεί σούπερ εμφάνιση και να «καθαρίζει» με το 3-0 το ματς και την… κορυφή του αγγλικού πρωταθλήματος.

Με τη νίκη της αυτή η Άρσεναλ έφτασε τους 18 βαθμούς στο βαθμολογικό ταμπλό και εδραιώθηκε στην πρώτη θέση ενώ βρίσκεται στο +1 από την Μάντσεστερ Σίτι και την Τότεναμ που βρίσκονται στην δεύτερη και στην τρίτη θέση αντίστοιχα. Από την άλλη, η Μπρέντφορντ παρέμεινε στους 9 βαθμούς.

Αξίζει να τονιστεί πως ο Αρτέτα πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Έιθαν Νουανέρι ο οποίος έγινε ο νεότερος ποδοσφαιριστής που έχει αγωνιστεί ποτέ στο αγγλικό πρωτάθλημα σε ηλικία 15 ετών και 181 ημερών.

Οι «κανονιέρηδες» ήταν ανώτεροι καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, με τον Σαλίμπα να ανοίγει λογαριασμό στο ματς στο 17ο λεπτό με κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά. Στο 28ο λεπτό ο Ζεσούς διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, με τον Σακά να κάνει ωραία σέντρα και τον Βραιλιάνο στράικερ να στέλνει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Ράγια για το 2-0. Ο Φάμπιο Βιέιρα έδωσε αέρα… τριών τερμάτων στην Άρσεναλ στο 49ο λεπτό με εκπληκτικό μακρινό σουτ γράφοντας το 3-0 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα στον αγώνα.

Μπρέντφορντ: Ράγια, Χάικι, Άγερ, Μι, Χένρι, Γένσεν, Γιανέλτ, Γιάνσον, Ντασίλβα, Τόνεϊ, Μπεούμο.

Άρσεναλ: Ράμσντεϊλ, Γουάιτ, Σαλίμπα, Γκάμπριελ, Τίρνεϊ, Τσάκα, Πάρτεϊ, Σακά, Βιέιρα, Μαρτινέλι, Ζεσούς.