ΟΦΗ – ΠΑΟΚ 1-1: «Εμφραγμα» στο… 103′ για τους Θεσσαλονικείς!

Ο Διαμαντής ισοφάρισε για τον ΟΦΗ στο 13ο λεπτό των καθυστερήσεων, «πληγώνοντας» τον ΠΑΟΚ.

Δύο πολύτιμους βαθμούς «πέταξε» ο ΠΑΟΚ στο Ηράκλειο, μένοντας στην ισοπαλία με τον ΟΦΗ (1-1) στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης», για την 5η αγωνιστική της Super League.

Ο Απόστολος Διαμαντής με κεφαλιά στα τελευταία δευτερόλεπτα του αγώνα ισοφάρισε για τους Κρητικούς, δίνοντας τους ανέλπιστο βαθμό, σε μια φάση που είχε προωθηθεί μέχρι και ο τερματοφύλακας Στέφενς.

Ο ΠΑΟΚ ανέβηκε μεν στους 14 βαθμούς, αλλά έχασε την ευκαιρία να πλησιάσει τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό, τον οποίο φιλοξενεί στην Τούμπα αμέσως μετά τη διακοπή. Ετσι, οι «ασπρόμαυροι» παρέμειναν στη δεύτερη θέση, όμως βρίσκονται στο -4 από το «τριφύλλι».

Από την άλλη, οι Κρητικοί γνώρισαν πήραν έναν ανέλπιστο βαθμό, ωστόσο παραμένουν στα χαμηλά στρώματα της βαθμολογίας (10η θέση, με 4 βαθμούς). Την 6η αγωνιστική ο ΟΦΗ θα ταξιδέψει στην Τρίπολη για το ματς με τον Αστέρα.

Το ματς

Ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε δίκαια και είχε μάλιστα σημαντικές ευκαιρίες να πάρει μεγαλύτερο προβάδισμα πριν πάει στα αποδυτήρια. Οι Κρητικοί έκαναν πρώτοι αισθητοί την παρουσία τους, με σουτ των Γκερέρο (3′) και Ντίκο (7′). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ ένα λεπτό αργότερα, όταν μετά από τρομερή μακρινή μπαλιά του Βιεϊρίνια, ο Νάρεϊ έκανε εξαιρετικό κατέβασμα και με πανέμορφο σουτ νίκησε τον Στέφενς για το 0-1. Το τέρμα αρχικά δεν μέτρησε για οφσάιντ, όμως με τη παρέμβαση του VAR καταλογίστηκε κανονικά.

Στο 22′ ο ΟΦΗ είχε την καλύτερη στιγμή του, όταν ο Λάρσον μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε σέντρα-σουτ αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Τρία λεπτά ο αργότερα, ο Βιεϊρίνια πέρασε εκτός αγώνα, αφού δεν μπορούσε να συνεχίσει λόγω ενός σκληρού μαρκαρίσματος που δέχθηκε δέκα λεπτά νωρίτερα από τον Μπαλογιάννη. Στο 31 ο Ολιβέιρα έστρωσε στον Αουγκούστο που σούταρε συρτά αλλά νικήθηκε από τον Στέφενς, σε μια μεγάλη ευκαιρία για τον «Δικέφαλο». Στο 36′ ο ΟΦΗ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει, όμως ο ο Ντιουσέ αστόχησε από πλεονεκτική θέση. Ενα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά του ΠΑΟΚ να απειλήσει, με τον Ολιβέιρα να χάνει το… άχαστο. Μετά από ωραία ενέργεια και σέντρα του Νάρεϊ, ο Πορτογάλος έστειλε με κεφαλιά από τη μικρή περιοχή την μπάλα ψηλά.

Οι «ασπρόμαυροι» μπήκαν δυνατά και στην επανάληψη, με τον Κουλιεράκη να αστοχεί με κεφαλιά στο 48′. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, με τις φάσεις να απουσιάζουν και από τις δύο πλευρές. Ο Ζίβκοβιτς είχε ένα σουτ στο 75′, το οποίο κατέληξε σε κόρνερ, ενώ στο 83′ ο Στέφενς αρνήθηκε το γκολ στον Μπράντον Τόμας. Ο Ισπανός επιθετικός δεν κατάφερε να βρει δίχτυα από κοντά ούτε στο 85′, με το ματς να παραμένει… ρευστό μέχρι το τέλος. Ο Σιδηρόπουλος έδειξε 11 λεπτά καθυστερήσεις, με τον ΟΦΗ να τα παίζει… όλα για όλα!

Στο 98′ ο Ντίκο έχασε τεράστια ευκαιρία να ισοφαρίσει για τους Κρητικούς, με τον Κοτάρσκκι να τον νικάει από κοντά, ωστόσο η φάση ήταν ως μη γενόμενη, αφού ένα δευτερόλεπτο πριν ο Ελληνας ρέφερι σταμάτησε τη φάση για τραυματισμό του Ινγκασον. Για να φτάσουμε στο 13ο λεπτό των καθυστερήσεων, όπου οι Ηρακλειώτες βρήκαν το πολυπόθητο το τέρμα. Ο Θοράρινσον εκτέλεσε το κόρνερ, σε μια φάση που μέχρι και ο τερματοφύλακας Στέφενς είχε βγει μπροστά, ο Διαμαντής έπιασε τη δυνατή κεφαλιά και, παρότι ο Κοτάρσκι βρήκε την μπάλα, απέτυχε να την απομακρύνει, με τον Ελληνα αμυντικό να ισοφαρίζει σε 1-1.

ΟΦΗ (Ν. Νιόπλιας): Στέφενς, Λάρσoν, Διαμαντής, Βούρος, Πασαλίδης (62’ Ντουρμισάι), Μπαλογιάννης (80’ Θοράρινσον), Μεγιάδο, Περέα (84’ Στάικος), Ντίκο, Ντουσέ, Γκερέρο (84’ Μπιφουμά).

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Λύρατζης, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Βιεϊρίνια (25’ Τσαούσης), Κούρτιτς (80’ Σβαμπ), Ντάντας, Νάρεϊ, Αουγκούστο (72’ Ελ Καντουρί), Α. Ζίβκοβιτς, Ολιβέιρα (72’ Τόμας).