Βόλος – Ιωνικός 2-0: Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα της Μαγνησίας

Ο Βόλος επικράτησε με 2-0 του Ιωνικού στο «Πανθεσσαλικό» για την πέμπτη αγωνιστική της Super League χάρη στα γκολ των Οζέγκοβιτς (14′) και Λούνα (54′).

Μετά από την καλή εμφάνιση στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» και την ισοπαλία επί του Ολυμπιακού, ο Βόλος με την αυτοπεποίθηση στα… ύψη νίκησε τον Ιωνικό τον οποίο και υποδέχτηκε στο «Πανθεσσαλικό» για την πέμπτη αγωνιστική της Super League χάρη στα γκολ των Οζέγκοβιτς (14′) και Λούνα (54′).

Με τη νίκη της αυτή, η ομάδα της Μαγνησίας ανέβηκε στην έκτη θέση της βαθμολογίας έχοντας συγκεντρώσει 8 βαθμούς ενώ ισοβαθμεί με τον Ολυμπιακό και τον Ατρόμητο. Από την άλλη, η ομάδα της Νίκαιας που δεν έχει καταφέρει να πάρει ακόμη τη νίκη σε κάποιο ματς παρέμεινε στην τελευταία θέση με απολογισμό ενός βαθμού (τέσσερις ισοπαλίες και δυο ήττες).

Ο Βόλος άνοιξε λογαριασμό στο ματς στο 14ο λεπτό, με τον Μεζγκίδα να κάνει το γύρισμα μέσα στην περιοχή και τον Οζέγκοβιτς να διαμορφώνει το 1-0 με κοντινό πλασέ. Ο Ιωνικός «άγγιξε» την ισοφάριση στο 28ο λεπτό με μακρινό δυνατό σουτ του Μεντόσα ωστόσο η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι της εστίας του Κλέιμαν. Μάλιστα, στην εξέλιξη της φάσης ο Μύγας έγινε αποδέκτης της μπάλας και σκόραρε ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ καθώς βρισκόταν σε αντικανονική θέση.

Στο 54ο λεπτό, οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους, με τον Φερνάντες να μοιράζει στον Ντέλετιτς ο οποίος άφησε έξυπνα την μπάλα για τον Λούνα που με δυνατό σουτ με το αριστερό έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Χουτεσιώτη γράφοντας και το τελικό 2-0.

Βόλος: Κλέιμαν, Άλχο, Λούνα, Σιέλης, Εσκοβάλ, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Μεζγκίδα, Πάολο Φερνάντες, Ντέλετιτς, Οζέγκοβιτς.

Ιωνικός: Χουτεσιώτης, Μύγας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι, Αντούνες, Μίλο, Κάνιας, Βαλεριάνος, Φαντιγκά, Μεντόσα, Μάντζης.