Αστέρας Τρίπολης – Ατρόμητος 1-3: Νίκη στην παράταση με «χρυσές» αλλαγές για τους Περιστεριώτες

Ο Ατρόμητος συνέχισε την παράδοση στο Κύπελλο απέναντι στον Αστέρα και με τη νίκη του στην Τρίπολη με 3-1 στην παράταση (0-0 στην κανονική διάρκεια) προκρίθηκε στους «16» του θεσμού.

Σε ένα σπουδαίο ματς που κρίθηκε στο εξτρά ημίωρο καθώς εκεί μπήκαν όλα τα γκολ, με την ομάδα του Περιστερίου να βρίσκει τρία τέρματα από παίκτες που μπήκαν αλλαγή, τον Κλωναρίδη, τον Κιάρτανσον και τον Μουνίθ.

Από την πλευρά του το σύνολο του Μεταξά έχει παράπονα για παράβαση πέναλτι που δεν του δόθηκε στο 83′.

Το ματς

Το πρώτο ημίχρονο είχε πολλές χαμένες ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες, μα πολύ περισσότερο για τον Αστέρα που είχε πολλές μεγάλες στιγμές για να πάρει προβάδισμα στο σκορ αλλά τις σπατάλησε.

Ο Ατρόμητος πάντως ήταν εκείνος που κατέγραψε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα όταν στο 18’ ο Τζοβάρας πήρε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, αλλά η προσπάθειά του πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 21’ ο Γιαννιώτης απέκρουσε καταπληκτικά στη γωνία του την «οβίδα» του Μουνάφο, ενώ στο 27’ ο Μπαράλες δοκίμασε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, αλλά είχε την μπάλα να εξοστρακίζεται στο οριζόντιο δοκάρι και να απομακρύνεται από τους αμυντικούς.

Στο 30’ ο Τζαβίδας αστόχησε από κοντά από γύρισμα του Τζοβάρα, σε μια μεγάλη ευκαιρία για τους Περιστεριώτες. Στο 34’ ο Ροτάριου βρέθηκε απέναντι από τον Παπαδόπουλο, αλλά δεν μπόρεσε να τον νικήσει.

Στο 43’ ο Τιλίκα βγάζει μια γλυκιά σέντρα για τον Καρμόνα, αλλά εκείνος δεν μπορεί να πιάσει καλά την κεφαλιά και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Ατρόμητος ισορρόπησε το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο και ήταν εκείνος που έχασε ξανά την πρώτη μεγάλη ευκαιρία με τον «κεραυνό» του Κούεν στο 63’ που απέκρουσε εντυπωσιακά ο Νίκος Παπαδόπουλος.

Μετά το 60’ ο ρυθμός του αγώνα έπεσε και οι δύο ομάδες έγιναν πλέον πολύ πιο προσεκτικές στον αγωνιστικό χώρο, με φυσιολογική εξέλιξη την… παράταση, απ’ την στιγμή που δεν μπόρεσαν να βρουν δίκτυα. Απ’ τη μία ο Μπαράλες στην κεφαλιά που δοκίμασε στο 90’ κι απ’ την άλλη ο Έντερ με το πλασέ που επιχείρησε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων και ο Μουνίθ στο «ζυγισμένο» σουτ που έπιασε στο 90’+4’ κι έβγαλε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Παπαδόπουλος.

Στην παράταση ο Ατρόμητος μπήκε πιο καλά και στο 94’ ο Κλωναρίδης με εντυπωσιακό σουτ νίκησε τον Παπαδόπουλο και πέτυχε το 0-1. Στο 105’ όμως ο Ζουκάνοβις με κεφαλιά ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 112’ και με το ματς να έχει γίνει ροντέο, ο Κιάρτανσον έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στον Ατρόμητο για το 1-2. Στο 118’ ο Παπαδόπουλος ανέτρεψε τον Κλωναρίδη, ο Κουτσιαύτης έδωσε το πέναλτι και ο Μουνίθ ευστόχησε για το 1-3.

Οι συνθέσεις:

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Ηρακλής Μεταξάς): Παπαδόπουλος, Καστάνιο, Ζουκάνοβιτς, Καρμόνα (91’ Στάνκο), Άλβαρεζ (113’ Κωστέας), Ντομίνγκεθ (46’ λ.τρ. Προύντζος), Μουνάφο, Σίτο (65’ Μπαρτόλο), Ριέρα (37’ Λέο Τιλίκα), Μπενίτο (65’ Κρέσπι), Μπαράλες.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης, Σουάρες, Μαυρομάτης, Αθανασίου (84’ Ντε Μποκ), Έρλινγκμαρκ, Φρίντγιονσον (61’ λ.τρ. Έντερ Γκονζάλες), Κουέν (67’ Μουνίθ), Ροτάριου (67’ Κλωναρίδης), Τζαβίδας (101’ λ.τρ. Κιάρτανσον), Τζοβάρας (84’ Οικονομίδης).

Κίτρινες: Στάνκο, Ν. Παπαδόπουλος – Μουνίθ Διαιτητής: Επαμεινώνδας Κουτσιαύτης (Άρτας)