Κόλινς – Σάκκαρη 1-2: Μεγάλη νίκη και πρόκριση με ανατροπή στα προημιτελικά του Guadalajara Open

Η Μαρία Σάκκαρη «λύγισε» με ανατροπή την Ντάνιελ Κόλινς με 2-1 σετ και πήρε το πολυπόθητο εισιτήριο για τα προημιτελικά του Guadalajara Open.

Με πάθος και μεγάλα αποθέματα ψυχής η Μαρία Σάκκαρη γύρισε… τούμπα το ματς κόντρα στην φορμαρισμένη Ντάνιελ Κόλινς και με μεγάλη ανατροπή νίκησε με 2-1 σετ (5-7, 6-3, 6-3) την φιναλίστ του Australian Open 2022 και πήρε την πρόκριση στα προημιτελικά του Guadalajara Open.

Στην επόμενη φάση, η Ελληνίδα τενίστρια θα κληθεί να ξεπεράσει το εμπόδιο της Βερόνικα Κουντερμέτοβα έτσι ώστε να συνεχίσει στην διοργάνωση για την οποία έχει υψηλούς στόχους και προσδοκίες.

Σημειώνεται πως η Σάκκαρη είναι… κυρίαρχος στις νίκες απέναντι στην Κουντερμέτοβα αφού προηγείται με 2-1, με την πιο πρόσφατη νίκη της να είναι αυτή στον τρίτο γύρο του φετινού Australian Open.

Όσον αφορά την μεταξύ τους αναμέτρηση, η «μάχη» ανάμεσα στις δυο τενίστριες θα πραγματοποιηθεί τα ξημερώματα του Σαββάτου στις 3 ενώ όποια από τις δυο επικρατήσει θα αντιμετωπίσει την νικήτρια του ζευγαριού Μππούζκοβα – Καλίνσκαϊα.

Η Μαρία αν και ξεκίνησε ιδανικά στο πρώτο σετ στο οποίο και προηγήθηκε με 3-1, είδε την Κόλινς να την ισοφαρίζει σε 3-3. Η Ελληνίδα… απάντησε παίρνοντας τα επόμενα δυο game (3-5) ωστόσο στην συνέχεια έχασε την συγκέντρωση της και η… ασταμάτητη Κόλινς πήρε τα επόμενα τέσσερα game με αποτέλεσμα να κατακτήσει το πρώτο σετ με 7-5.

Στο δεύτερο σετ, η Σάκκαρη ξεκίνησε ξανά ιδανικά και προηγήθηκε με 2-0 σετ ενώ στην συνέχεια δεν άφησε πολλά περιθώρια αντίδρασης στην αντίπαλο της και ισοφάρισε τα σετ σε 1-1 κατακτώντας το δεύτερο με 6-3.

Το τρίτο σετ ήταν αμφίρροπο, με τις δυο τενίστριες σε μια πραγματική… μάχη να φτάνουν στο 4-3 (υπέρ της Σάκκαρη), με την Μαρία να καταφέρνει να σπάσει το σερβίς της Κόλινς σε καθοριστικό σημείο στο όγδοο game και να παίρνει προβάδισμα με 5-3. Στην συνέχεια, η Ελληνίδα τενίστρια κράτησε το σερβίς της για να επικρατήσει με 6-3 και να πάρει την πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.