Ατρόμητος – Βόλος 0-2: Ούτε στο Περιστέρι σταμάτησε το «τρένο» του Βόλου!

Βόλος με… σπασμένα φρένα, έφυγε θριαμβευτής από το Περιστέρι!

Η ομάδα της Μαγνησίας νίκησε με 2-0 τον Ατρόμητο εκτός έδρας για την 9η αγωνιστική της Super League κι επέστρεψε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Σκόρερ για τους Βολιώτες οι Ντέλετιτς (40′) και Φερνάντες (54′).

Με αυτό το τρίποντο, η ομάδα του Κώστα Μπράτσου ανέβηκε στους 20 βαθμούς και περιμένει την επόμενη αγωνιστική (10η) τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό στο «Πανθεσσαλικό» (29/10, 19:30). Από την άλλη, οι Περιστεριώτες έχασαν έδαφος στη μάχη της εξάδας, αφού έμειναν στους 11 βαθμούς. Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα του Κρις Κόλμαν ο αγώνας στη Βοιωτία κόντρα στον Λεβαδειακό (30/10).

Το ματς

Ο Βόλος είχε την πρώτη καλή στιγμή στο ματς, με το σουτ του Μεθκίδα να περνάει ελάχιστα άουτ από την αντίπαλη εστία. Ενα λεπτό αργότερα, η ομάδα της Μαγνησίας άνοιξε το σκορ, όταν ο ίδιος παίκτης σούταρε, με τον Γιαννιώτη να αποκρούει και τον Ντέλετιτς να παίρνει το ριμπάουντ και να βρίσκει δίχτυα από κοντά για το 0-1.

Στην επανάληψη, ο Ατρόμητος έχασε την ευκαιρία να ισοφαρίσει με τον Κλέιμαν να βάζει «στοπ» στον Κλέιμαν, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που σκόραραν ξανά, με τον Φερνάντες με ψύχραιμο πλασέ να γράφει το τελικό 0-2. Στα εναπομείναντα λεπτά, ο Βόλος δεν είχε πρόβλημα να διαχειριστεί το προβάδισμά του και να πάρει την πέμπτη συνεχόμενη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Ατρόμητος (Κόουλμαν): Γιαννιώτης, Κεσχρίντα, Σουάρεθ, Μαυρομμάτης, Ντε Μποκ, Γκονζάλεζ, Κούεν (Τζαβίδας 69′),  Μουνίθ (Φριτζόνσον 26′), Κλωναρίδης, Ροτάριου (Ρομπάϊγ 46′), Κιάρτανσον.

Βόλος (Μπράτσος): Κλέϊμαν, Άλχο, Σιέλης, Εσκοβάλ, Λούνα, Τσοκάνης, Μπαριέντος, Φερνάντες, Ντέλετιτς (Πίρινεν 73′), Μεθκίδα (Νοκέρ 62′), Οζέγκοβιτς (Κούτσιας 87′).