Βόλος – Παναθηναϊκός 1-5: Παρέλαση… για το ασταμάτητο «τριφύλλι» στο Πανθεσσαλικό και 10×10!

Ο Παναθηναϊκός πέρασε… αέρα από τον Βόλο (5-1) και συνεχίζει με το απόλυτο των βαθμών, πριν το ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

«Πράσινο τρένο» και στον Βόλο!

Ο Παναθηναϊκός έκανε επίδειξη δύναμης στο Πανθεσσαλικό, περνώντας με το εμφατικό 5-1 από τη Μαγνησία, για τη 10η αγωνιστική της Super League.

Οι «πράσινοι» έκαναν έτσι το 10×10 στο πρωτάθλημα, έφτασαν τους 30 βαθμούς και περιμένουν τον Ολυμπιακό την επόμενη Κυριακή (6/11, 21:30) στη Λεωφόρο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για το «τριφύλλι» ο Παλάσιος (39’, 44’) που πέτυχε τα δύο πρώτα γκολ –και μάλιστα εντυπωσιακά. Ο Εσκοβάλ με αυτογκόλ (63′) έκανε το 0-3, ενώ Τσέριν (67’) και Σπόραρ (76’) πέτυχαν τα άλλα «πράσινα» τέρματα. Ο Νοκέρ στο 84’ με πέναλτι το γκολ της τιμής για τον Βόλο. Μεγάλο παιχνίδι από τους Παλάσιος, Βέρμπιτς και Μπερνάρ.

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός έδειξε από νωρίς τις διαθέσεις του, μπαίνοντας πολύ δυνατά στην αναμέτρηση, με την… ορμή που έπαιρνε από τη συμπαράσταση των χιλιάδων φίλων του, που κατέκλυσαν το Πανθεσσαλικό. Οι «πράσινοι» δεν επέτρεψαν ευκαιρία στον αντίπαλο, ενώ είχαν αρκετές καλές στιγμές πριν πετύχουν τα γκολ, με τα οποία προηγήθηκαν. Κύριος εκφραστής των προσπαθειών του «τριφυλλιού» ο Βέρμπιτς, ο οποίος απείλησε τον Κλέιμαν με σουτ στο 3ο λεπτό, με κεφαλιά στο 12’ και νέο σουτ στο 15ο λεπτό. Στο 24’ ο Παλάσιος σέντραρε, με τον Σπόραρ να σουτάρει στην κίνηση και τον Κλέιμαν να μπλοκάρει. Ο Βέρμπιτς στο 31’ είχε νέο σουτ, που δεν απείλησε και ενώ όλα έδειχναν ότι πάμε σε ισοπαλία χωρίς σκορ στο ημίχρονο, ήρθε ο Παλάσιος να αποδείξει για ακόμα μια φορά την… κλάση του!

Ο Αργεντίνος με τρομερή ενέργεια στο 39’, μετά από μπαλιά του Μπερνάρ και με έξοχο σουτ με το εξωτερικό φάλτσο νίκησε τον Κλέιμαν για το 0-1! Πέντε λεπτά αργότερα, οι «πράσινοι» βρήκαν και δεύτερο τέρμα, ξανά με τον Παλάσιος! Ο 30χρονος τροφοδοτήθηκε, κατέβασε εξαιρετικά την μπάλα και με ξαφνικό συρτό σουτ με το αριστερό αιφνιδίασε τον Κλέιμαν, που δεν αντέδρασε σωστά για το 0-2.

Ο Βόλος μπήκε αρκετά καλύτερα στην επανάληψη, σε σχέση με το εντελώς ακίνδυνο πρόσωπο που έδειξε στο πρώτο μέρος. Είχε δύο καλές στιγμές με τον Οτζέγκοβιτς (48’, 60’), η δεύτερη πολύ μεγάλη, μετά από λάθος της «πράσινης» άμυνας. Ωστόσο, αυτός που βρήκε το γκολ ήταν ο Παναθηναϊκός, με τον Χουάνκαρ να πιάνει το σουτ εκτός περιοχής στο 63’, με την μπάλα να αλλάζει πορεία στον Εσκοβάλ και να καταλήγει στα δίχτυα του Κλέιμαν για το 0-3. Η Κουρομπύλια σήκωσε τη σημαία της για οφσάιντ, ωστόσο μετά από έλεγχο VAR, ο Σιδηρόπουλος έδειξε –ορθώς- τη σέντρα, αφού ο Βέρμπιτς δεν επηρέαζε τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Στο 67’ ο Παναθηναϊκός έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του. Ο Σπόραρ αρχικά προσπάθησε να νικήσει με τακουνάκι τον Κλέιμαν, αλλά νικήθηκε, με τον Τσέριν να παίρνει το ριμπάουντ και με… σεντερφορίσιο τελείωμα να γράφει το 0-4.

Στη συνέχεια, ο Γιοβάνοβιτς αποφάσισε να ξεκουράσει βασικές μονάδες του, ενόψει του ντέρμπι που ακολουθεί με τον Ολυμπιακό. Ο Σέρβος αντικατέστησε τον Βέρμπιτς και στη συνέχεια τους Πέρεθ και Σπόραρ. Όμως ο τελευταίος, λίγα δευτερόλεπτα πριν αποχωρήσει πρόλαβε να χριστεί κι αυτός σκόρερ. Ο Μπερνάρ του έδωσε ωραία κάθετη και ο Σλοβένος με ψύχραιμο πλασέ έκανε το 5-0. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα της Μαγνησίας ήταν να μειώσει στο 84’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Νοκέρ, το οποίο καταλογίστηκε με χρήση VAR, για ανατροπή του Σένκεφελντ στον Τσοκάνη.

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κλέιμαν, Άλχο, Εσκοβάλ, Σιέλης, Λούνα (85′ Ουές), Μπαριέντος (72′ Ματίγια), Τσοκάνης, Πάολο Φερνάντες (85′ Μπατόκιο), Ντέλετιτς, Μεσκίδα (46′ Νοκέρ), Οζέγκοβιτς (71′ Κούτσιας).

Παναθηναϊκός (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Σάντσες (78′ Κώτσιρας), Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Μπερνάρ (86′ Γκάνεα), Ρούμπεν (78′ Τσόκαϊ), Τσέριν, Παλάσιος, Σπόραρ (78′ Ιωαννίδης), Βέρμπιτς (69′ Κουρμπέλης).