ΑΕΚ – ΠΑΟΚ 2-0: Θρίαμβος της Ένωσης και «κιτρινόμαυρο» το ντέρμπι «δικεφάλων»!

Με τέρμα τα… γκάζια στην κατάμεστη «OPAP Arena», η ΑΕΚ «λύγισε» τον ΠΑΟΚ με 2-0 για την δέκατη αγωνιστική της Super League, με τους Γκαρσία και Γκατσίνοβιτς να χρίζονται σκόρερ.

«Κιτρινόμαυρο» πάρτι της ΑΕΚ κόντρα στον ΠΑΟΚ!

Η Ένωση μετά από 13 νίκες μακριά από τη νίκη κόντρα στον «δικέφαλο του βορρά, πήρε τη νίκη στο πρώτο της ντέρμπι στην… κατάμεστη «OPAP Arena» επικρατώντας με 2-0 για τη δέκατη αγωνιστική της SUper League χάρη στα γκολ των Λιβάι Γκαρσία (36′) και Γκατσίνοβιτς (61′).

Με τη νίκη της αυτή ομάδα του Αλμέιδα που βρίσκεται στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας, ανέβηκε στους 24 βαθμούς ενώ βρίσκεται στο -6 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό και στο +4 από τον τρίτο Ολυμπιακό. Από την άλλη, η ομάδα του Λουτσέσκου που έχασε κι άλλο έδαφος από την κορυφή και τις πρώτες θέσεις, παρέμεινε στην πέμπτη θέση με απολογισμό 16 βαθμών.

Την επόμενη αγωνιστική, η ΑΕΚ θα τεθεί αντιμέτωπη με τον Αστέρα Τρίπολης (06/11, 20;30) στο «Θεόδωρος Κολοκτρώνης» ενώ ο ΠΑΟΚ θα υποδεχτεί τον ΠΑΣ Γιάννινα (05/11, 21:00) στη Τούμπα.

Το ματς

Ο ρυθμός ήταν… εκρητικός από το πρώτο λεπτό του παιχνιδιού, με τις δυο ομάδες να μπαίνουν… φουριόζες στον αγωνιστικό χώρο και τους φιλοξενούμενους να έχουν την πρώτη απειλητική στιγμή. Ο Κωνσταντέλιας επιχείρησε διαγώνιο σουτ στο 4ο λεπτό, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ. Στο 7ο λεπτό, ο Γκατσίνοβιτς εκτέλεσε εξαιρετικά απευθείας φάουλ, με την μπάλα βρίσκει στο κεφάλι του Αουγκούστο και να περνά δίπλα από την εστία του Κοτάρσκι. Τέσσερα λεπτά αργότερα (8′), ο «δικέφαλος του βορρά» είχε μεγάλη ευκαιρία με τον Ολιβέιρα ο οποίος έκανε την κεφαλιά στην περιοχή μετά από σέντρα του Αουγκούστο ωστόσο η μπάλα πέρασε άουτ.

Όσο κυλούσαν τα λεπτά, η Ένωση πίεζε όλο και περισσότερα τα καρέ του αντιπάλου της και είχε τεράστια ευκαιρία στο 20ο λεπτό με τον Αραούχο ο οποίος εξαπέλυσε σουτ, η μπάλα κόντραρε και είχε κατεύθυνση προς τα δίχτυα ωστόσο ο Κοτάρσκι έστειλε με σωτήρια απόκρουση την μπάλα σε κόρνερ. Η πίεση της ΑΕΚ απέδωσε καρπούς στο 36ο λεπτό όταν και ο Αραούχο έκλεψε τη μπάλα στην περιοχή, ο Ελίασον… σέρβιρε στον Λιβάι Γκαρσία που με απόλυτη ψυχραιμία έκανε εξαιρετικό τελείωμα και άνοιξε λογαριασμό στο ματς γράφοντας το 1-0.

Στο 38ο λεπτό η ομάδα του Αλμέιδα… άγγιξε το 2-0 με τον Πινέδα ωστόσο ο Κοτάρσκι του είπε..όχι. Οι γηεδούχοι έκλεψαν τη μπάλα, ο Μεξικανός έκανε την κούρσα και με φοβερή ατομική ενέργεια απέφυγε την άμυνα του ΠΑΟΚ και σούταρε όμως ο Κροάτης γκολκίπερ έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ απομακρύνοντας τον κίνδυνο για την ομάδα του. Λίγο πριν την ανάπαυλα, η ΑΕΚ είχε καλή στιγμή με τον Λιβάι Γκαρσία ο οποίος με ωραία προσωπική ενέργεια, ντρίμπλαρε τον Ίνγκασον και δοκίμασε να σουτάρει όμως νικήθηκε από τον Κοτάρσκι και έτσι οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την Ένωση να προηγείται με 1-0.

Ο ρυθμός στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους δεν ήταν ανάλογος με τον πρώτο, με την ΑΕΚ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να απειλήσει δίχως να δημιουργήσει κάποια μεγάλη φάση. Οι «κιτρινόμαυροι» πήραν… αέρα δυο τερμάτων έπειρα από υπέροχη συνεργσία στο 61ο λεπτό με τον Γκατσίνοβιτς.

Ο Σέρβος κουβάλησε για αρκετά μέτρα τη μπάλα, στη συνέχεια μοίρασε στον Ελίασον ο οποίος με τη σειρά του έκανε το παράλληλο γύρισμα στην περιοχή και έδωσε στον ξανά στον Γκατσίνοβιτς που πλάσαρε εύστοχα από την μικρή επριοχή γράφοντας το 2-0. Στο 78′. ο Λιβάι Γκαρσία εξαπέλυσε σουτ όμως ο Κοτάρσκι είχε σωστή τοποθέτηση και μπλόκαρε χωρίς δυσκολία. Ο ΠΑΟΚ αν και κυνήγησε το γκολ, δεν κατάφερε να δημιουργήσει τις προϋποθέσεις με αποτέλεσμα να μην σημειώσει κάποια μεγάλη φάση έως τη λήξη του αγώνα που βρήκε την ΑΕΚ νικήτρια με 2-0.

AEK: Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα (89′ Μήτογλου), Μουκουντί, Μοχαμαντί, Σιμάνσκι, Πινέδα (76′ Γιόνσον), Γκατσίνοβιτς (83′ Μάνταλος), Ελίασον (83′ Άμραμπατ), Αραούχο (89′ Γαλανόπουλος), Λιβάι Γκαρσία.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ράφα Σοάρες, Ντάντας (67′ Σβαμπ), Κούρτιτς (67′ Ελ Καντουρί), Αουγκούστο, Κωνσταντέλιας (Κουαλιάτα), Νάρεϊ (67′ Μπίσεσβαρ), Νέλσον Ολιβέιρα.