Ολυμπιακός – Λαμία 2-0: Έκαναν το καθήκον τους οι «ερυθρόλευκοι» και τώρα… Λεωφόρος!

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 2-0 της Λαμίας για τη δέκατη αγωνιστική της Super League και… σκαρφάλωσε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας.

Nίκησε και ανέβηκε τρίτος ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκοι» λίγο πριν το ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό, έδειξαν καλό πρόσωπο απέναντι στη Λαμία την οποία και νίκησαν με 2-0 χάρη στα γκολ των Χάμες Ροντρίγκες (22′) και Μπακαμπού (28′) στο «Γεώργιος Καραϊσκάκης» για τη δέκατη αγωνιστική της Super League.. Δοκάρι για τους γηπεδούχους στο 56′ με τον Χουάνγκ.

Σημειώνεται πως με τη νίκη της αυτή η ομάδα του Μίτσελ ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με 20 βαθμούς ενώ ισοβαθμεί με τον Βόλο που είναι τρίτος. Από την άλλη, η ομάδα του Φέστα παρέμεινε στους 8 βαθμούς και στην 10η θέση της βαθμολογίας.

Την επόμενη (11η) αγωνιστική, ο Ολυμπιακός θα τεθεί αντιμέτωπος με τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό (06/11, 19:30) στη Λεωφόρο ενώ η Λαμία θα φιλοξενήσει τον Βόλο (05/11, 15:45) στο «Αθανάσιος Διάκος».

Ο Χάμες Ροντρίγκες έλυσε τον… γόρδιο δεσμό για τους «ερυθρόλευκους» στο 22ο λεπτό, με τον Κολομβιανό να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με ψιλοκρεμαστή κεφαλιά από πλάγια θέση έπειτα από ωραία μπαλιά του Χουάνγκ. Στο 28ο λεπτό, ο Μπακαμπού διπλασίασε τα τέρματα για τον Ολυμπιακό, με τον 31χρονο επιθετικό να πλασάρει εύστοχα τον Σαράνοφ έπειτα από ασίστ του Αβιλά και να διαμορφώνει το 2-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Οι Πειραιώτες αν και μπήκαν νωθρά στο δεύτερο μέρος, ήταν αυτοί που έφτασαν «άγγιξαν» το γκολ, με τον Χουάνγκ να εξαπολύει μακρινό σουτ με αριστερό και η μπάλα να… τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι της εστίας των φιλοξενούμενων. Η Λαμία αν και προσπάθησε να απειλήσει στο δεύτερο ημίχρονο, δεν κατάφερε να πετύχει κάποιο γκολ που θα την έβαζε ξανά στο ματς με αποτέλεσμα το 2-0 υπέρ του Ολυμπιακού να παραμείνει μέχρι τέλους.

Ολυμπιακός (Μίτσελ): Πασχαλάκης – Άβιλα, Ντόι, Μπα (11’ Παπασταθόπουλος), Ρέαμπτσιουκ (60’ Μαρσέλο) – Χουάνγκ, Σαμασέκου – Μασούρας (60’ Βαλμπουενά), Μπιέλ, Χάμες (74’ Βρουσάι), Μπακαμπού (74’ Ελ Αραμπί)

Λαμία (Τζανλούκα Φέστα): Σαράνοφ – Σιμόν, Κορνέζος, Αντέτζο, Γκοράνοφ (86’ Σαραμαντάς) – Σλίβκα, Τζανδάρης – Νούνιες, Ντε Βινσέντι, Ασκόφσκι (58’ Γκουστάβο) – Γιακουμάκης (86’ Καραμάνος)