Μάντσεστερ Σίτι – Φούλαμ 2-1: Κορυφή για τους «πολίτες» με πέναλτι του Χάαλαντ στις καθυστερήσεις!

Ο Ερλινγκ Χάαλαντ «λύτρωσε» τη Μάντσεστερ Σίτι των δέκα παικτών από την… άσπρη βούλα στο 90’+5′!

Πολύ σκληρή για να… πεθάνει η Μάντσεστερ Σίτι!

Με γκολ-πέναλτι του Ερλινγκ Χάαλαντ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, οι «πολίτες» κατάφεραν να κάμψουν την αντίσταση της μαχητικής Φούλαμ την οποία κέρδισαν με 2-1, σε αναμέτρηση για την 15η αγωνιστική της Premier League.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 16ο λεπτό με τον Αλβαρεζ αλλά έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κανσέλο στο 26΄, καθώς ο Πορτογάλος ανέτρεψε τον Γουίλσον μέσα στην περιοχή. Το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Περέιρα στο 28΄ και η Φούλαμ έδειχνε ικανή να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από το «Ετιχάντ». Όμως στις καθυστερήσεις ο Ρόμπινσον ανέτρεψε τον Ντε Μπρόινε στην περιοχή και ο Χάαλαντ με το 18ο φετινό του τέρμα στο πρωτάθλημα διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Μεγάλη ανατροπή πραγματοποιήθηκε στο Λιντς, όπου η τοπική ομάδα αν και προηγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό, βρέθηκε να χάνει από την Μπόρνμουθ με 3-1. Τελικά τρία τέρματα των γηπεδούχων στο τελευταίο μισάωρο του αγώνα έδωσαν τη νίκη στα «παγόνια» με 4-3.

Ανατροπή διεξήχθη και στο «Μολινό» όπου οι γηπεδούχοι Γουλβς προηγήθηκαν με 2-1 απέναντι στην Μπράιτον αλλά οι «γλάροι» κατάφεραν να φύγουν με τους τρεις βαθμούς της νίκης (3-2).

Τέλος, ισόπαλος 2-2 έληξε ο αγώνας της Νότιγχαμ Φόρεστ με την Μπρέντφορντ στο «Σίτι Γκράουντ» με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων με αυτογκόλ του Ζάνκα