Αστέρας- ΑΕΚ 1-1: Οι Αρκάδες… μπλόκαραν την Ένωση στην Τρίπολη

Η ΑΕΚ έφυγε με τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από την Τρίπολη κόντρα στον Αστέρα για την 11η αγωνιστική της Super League. Ανησυχία για τον Ελίασον που αποχώρησε τραυματίας στο 20ο λεπτό.

Στην ισοπαλία αρκέστηκε η ΑΕΚ κόντρα στον Αστέρα Τρίπολης, με τους «κιτρινόμαυρους» να σπαταλούν ευκαιρίες και να αναδεικνύονται ισόπαλοι με 1-1 στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» για την 11η αγωνιστική της Super League. Κρέσπι (58′) ο σκόρερ των γηπεδούχων, Άμραμπατ (52′) το γκολ για τους φιλοξενούμενους.

Αξίζει να τονιστεί πως έχει σημάνει.. συναγερμός στις τάξεις των «κιτρινόμαυρων» με τον Ελίασον που έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 20ο λεπτό υποβασταζόμενος, με τον Σουηδό εξτρέμ να φέρεται πως έχει γυρίσει τον αστράγαλο του ενώ έχει μεταφερθεί στο νοσοκομείο προκειμένου να υποβληθεί σε εξετάσεις και να διαπιστωθεί το μέγεθος της ζημιάς που έχει υποστεί.

Σημειώνεται πως με την ισοπαλία αυτή η ομάδα του Μεταξά ανέβηκε στους 10 βαθμούς ενώ βρίσκεται στην ένατη θέση της βαθμολογίας. Από την άλλη, η ομάδα του Αλμέιδα που έχει εδραιωθεί στην δεύτερη θέση, ανέβηκε στους 25 βαθμούς ενώ βρίσκεται στο -6 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό και στο +4 από τον τρίτο Ολυμπιακό.

Την επόμενη αγωνιστική, ο Αστέρας Τρίπολης θα τεθεί αντιμέτωπος με τον Ατρόμητο (09/11, 18:00) στο Περιστέρι ενώ η ΑΕΚ θα υποδεχτεί τον ΟΦΗ (09/11, 20:00) στην «OPAP Arena».

Το ματς

Η ΑΕΚ έδειξε από νωρίς τις… διαθέσεις της, πιέζοντας ψηλά στα καρέ του Αστέρα ενώ απείλησε μόλις στο 3ο λεπτό με γυριστό σουτ του Λιβάι Γκαρσία. Στο 11ο λεπτό, η Ένωση είχε καλή ευκαιρία με τον Ρότα ο οποίος πάτησε περιοχή και δοκίμασε να πλασάρει όμως δεν έπιασε όπως ήθελε το σουτ με αποτέλεσμα να καταλήξει η μπάλα στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου. Οι γηπεδούχοι… απάντησαν στο 16ο λεπτό με συρτό σουτ του Ριέρα το οποίο και μπλόκαρε ο Αθανασιάσης.

Ο Αραούχο επιχείρησε σουτ στο 29ο λεπτό, με τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει και να απομακρύνει τον κίνδυνο για την ομάδα του. Στο 43′ και 45′ η Ένωση είχε τελικές με τους Αραούχο και Γκατσίνοβιτς αντίστοιχα που εξαπέλυσαν σουτ. Λίγο πριν την ανάπαυλα, η ΑΕΚ είχε διπλή ευκαιρία, με τους «κιτρινόμαυρους» να φεύγουν στην αντεπίθεση, ο Γκατσίνοβιτς μοίρασε στον Λιβάι Γκαρσία που πλάσαρε, ο Παπαδόπουλος απομάκρυνε με υπερένταση ενώ στη συνέχεια ο Σέρβος μέσος πήρε το ριμπάουντ και πλάσαρε όμως η μπάλα κατέληξε άουτ,

Η πρώτη στιγμή στο δεύτερο μέρος καταγράφτηκε στο 47ο λεπτό με τον Λιβάι Γκαρσία που έκανε κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Οι Αρκάδες απάντησαν ένα λεπτό αργότερα (48′) με άστοχη κεφαλιά του Ριέρα. Στο 50′ η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι, με τον ρέφερι της αναμέτρησης να δείχνει την άσπρη βούλα σε κλωτσιά του Σίτο στον Γκατσίνοβιτς. Ο Άμραμπατ ανέλαβε την εκτέλεση και ε΄στειλε τη μπάλα στα δίχτυα στο 52ο λεπτό ανοίγοντας λογαριασμό στο ματς για την ομάδα του (0-1).

Ο Αστέρας έφερε στα ίσα το ματς στο 58ο λεπτό, με τον Καρμόνα να κάνει την κεφαλιά – πάσα στον Κρέσπι ο οποίος με ωραίο γυριστό σουτ μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Αθανασιάδη ισοφαρίζοντας σε 1-1. Η ομάδα του Αλμέιδα είχε μεγάλη ευκαιρία στο 63ο λεπτό, με τον Άμραμπατ να σουτάρει από το ύψος του πέναλτι και τον Παπαδόπουλο να αποκρούει σωτήρια. Στο 74ο λεπτό η ΑΕΚ είχε μεγάλη ευκαιρία, με τον Γκατσίνοβιτς να μοιράζει εξαιρετικά στον Ρότα ο οποίος σούταρε από πλάγια θέση όμως έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ.

Όσο κυλούσαν τα λεπτά, οι δυο ομάδες ανέβαζαν την ένταση τους με στόχο να πετύχουν το… χρυσό γκολ ωστόσο καμία δεν κατάφερε να σημειώσει κάποια μεγάλη φάση. Η Ένωση είχε ευκαιρία με τον Τσούμπερ στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων ωστόσο το σουτ που επιχείρησε λίγο έξω από την περιοχή, κατέληξε στην αγκαλιά του Παπαδόπουλου με αποτέλεσμα το 1-1 να παραμείνει μέχρι τέλους.

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Τασουλής, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Ριέρα (84′ Άλβαρες), Σίτο (75′ Τιλίκα), Κρέσπι (90+5′ Ντομίνγκεθ), Μπαράλες (84′ Μπενίτο).

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Μοχαμαντί (80′ Μάνταλος), Σιμάνσκι (80′ Τσούμπερ), Πινέδα (46′ Γιόνσον), Ελίασον (20′ λ.τρ. Άμραμπατ), Γκατσίνοβιτς, Αραούχο, Λιβάι Γκαρσία.