Ολυμπιακός U19 – ΑΕΚ U19 0-1: «Διπλό» στο 95′ για την Ενωση στο Ρέντη!

Η Κ19 της ΑΕΚ … γλίτωσε από πέναλτι στο 92′ και τρία λεπτά αργότερα πέτυχε εκείνη γκολ, παίρνοντας το ντέρμπι με την αντίστοιχη ομάδα του Ολυμπιακού μέσα στο Ρέντη!

Ματς-θρίλερ με μεγάλη νικήτρια την ΑΕΚ στο ντέρμπι της Super League U-19!

Ο Ολυμπιακός πίεζε προς το τέλος για τη νίκη, αλλά η ΑΕΚ την πήρε με 1-0, για την 13η αγωνιστική της Super League U19.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και οι δυο ομάδες δεν απείλησαν αρκετά τις αντίπαλες εστίες, στο πρώτο ημίχρονο. Από την άλλη η ΑΕΚ έχασε έναν σημαντικό ποδοσφαιριστή, τον Παναγιώτη Γεωργέα, που τραυματίστηκε στην ποδοκνημική.

Στο δέυτερο ημίχρονο τα πράγματα άλλαξαν και… ήρθαν τα “πάνω κάτω”! Οι δυο ομάδες έχασαν ευκαιρία, για ένα γκολ, αλλά δεν το κατάφεραν. Στο 49′ για τον Ολυμπιακό με τον Προκοπίου που νικήθηκε σε τετ-α-τετ από τον Μαρίνη και στο 65′ για την ΑΕΚ με το καλό σουτ του Μαρούτση που μπλόκαρε ο Παπαδούδης.

Μπορεί να χάθηκαν ευκαιρίες, ωστόσο το… απίστευτο ήρθε στο τέλος!

Στο 92′ Ολυμπιακός είχε την ευκαιρία να ανοίξει το σκορ με το πέναλτι που καταλογίστηκε σε μαρκάρισμα του Γιαννούλη στον Πατήρα, όμως Παπακανέλλος εκτέλεσε ψηλά άουτ! Και στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων μία υποδειγματική αντεπίθεση της ΑΕΚ κατέληξε σε ασίστ του Κυρσανίδη στον Λαέρτ Πάπα που με πλασέ σημείωσε το γκολ της νίκης.

Ολυμπιακός: Παπαδούδης, Κουτσογούλας (81΄ Φρέρης), Ρέτσος, Κουτσίδης, Χρήστου, Κωστούλας (81΄ Πρεκατές), Πατήρας, Μουζακίτης, Προκοπίου (58΄ Μοίρας), Παπακανέλλος, Μπακούλας (75΄ Πετρόπουλος)

ΑΕΚ: Μαρίνης, Σβίγκος, Χατζηκυριάκος, Βαλκάνης, Γιαννούλης, Μαρούτσης, Λέλεκας (46′ Κυρσανίδης) Πάπα, Α. Γεωργέας (75′ Μούτσα) Π. Γεωργέας (31′ Κοντάκης) Κοντορουχάς (83′ Παπανικολόπουλος).