Κατάρ – Εκουαδόρ 0-2: Περίπατος… για τον Ισημερινό στην πρεμιέρα!

Το Εκουαδόρ νίκησε άνετα το Κατάρ στην πρεμιέρα του Μουντιάλ 2022, με τον Βαλένσια να πετυχαίνει και τα δύο τέρματα της ομάδας του.

Τουλάχιστον… απογοητευτική ήταν η πρεμιέρα του Παγκοσμίου Κυπέλλου για το γηπεδούχο Κατάρ!

Οι διοργανωτές έχασαν με… κάτω τα χέρια από το εμφανώς ανώτερο Εκουαδόρ (2-0) και σκόρπισαν απογοήτευση με την εμφάνισή τους. Ο Ενέρ Βαλένσια με δύο προσωπικά τέρματα (16′, 31′) στο πρώτο ημίχρονο έδωσε τη νίκη στον Ισημερινό, που είχε και ακυρωμένο γκολ για… εκατοστά μόλις στο 3ο λεπτό!

Το ματς

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους από την αρχή σε ρόλο αφεντικού και το Κατάρ σε θέση άμυνας. Στο τρίτο λεπτό της συνάντησης οι Νοτιοαμερικανοί βρήκαν το γρήγορο γκολ με κεφαλιά του Βαλένσια, όμως έπειτα από χρήση VAR το τέρμα ακυρώθηκε, αφού μετά την άστοχη έξοδο του Αλ Σιμπ ο Εστράδα ήταν οριακά εκτεθειμένος στην αρχή της φάσης. Το γεγονός αυτό δεν πτόησε τους παίκτες του Γκουστάβο Αλφάρο, οι οποίοι άνοιξαν τελικά το σκορ στο 16′. Ο Βαλένσια ανατράπηκε από τον αντίπαλο πορτιέρο και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έβαλε έβαλε το πρώτο γκολ της διοργάνωσης. Το ματς ουσιαστικά τελείωσε στο 31′, όταν ο Πρεσιάδο έβγαλε σέντρα ακριβείας για το κεφάλι του Βαλένσια, με τον επιθετικό του Φενέρμπαχτσε να διπλασιάζει τα προσωπικά του τέρματα, αλλά και της ομάδας του. Η μοναδική απειλή του Κατάρ στο πρώτο μέρος έγινε στις καθυστερήσεις, όταν ο Αλί με κεφαλιά μέσα από τη μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα άουτ.

Οι οικοδεσπότες μπήκαν κάπως καλύτερα στην επανάληψη, ωστόσο η πρώτη καλή στιγμή άνηκε και πάλι στο Εκουαδόρ, με τον Ιμπάρα να κάνει το φαλτσαριστό σουτ, το οποίο απέκρουσε ο Αλ Σιμπ. Στο 62′ το Κατάρ απείλησε με την κεφαλιά του Μίγκελ, όμως οι φιλοξενούμενοι έκαναν εύκολα διαχείριση τους υπέρ τους σκορ. Τελευταία καλή στιγμή στο ματς ήταν για τους παίκτες του Φέλιξ Σάντσες, με τον Μουντάρι να αστοχεί στο 86′. Αξίζει να σημειωθεί ότι ποτέ ξανά στην ιστορία των Παγκοσμίων Κυπέλλων, η οικοδέσποινα δεν είχε ηττηθεί στην πρεμιέρα!

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Σενεγάλη κοντράρεται αύριο (21/11, 18:00) με την Ολλανδία.

Κατάρ (Φέλιξ Σάντσες): Αλσίμπ, Κούκι, Χισάμ, Χασάν, Μιγκέλ, Χατέμ, Αλ Χαϊντός (72΄Γουάντ), Μπουντιάφ, Αημέντ, Αφίφ, Αλί (72΄Μουντάρι)

Εκουαδόρ (Γκουστάβο Αλφάρο): Γκαλίντες, Πρεσιάδο, Τόρες, Χινκάπιε, Εστουπινιάν, Ιμπάρα (68΄Σαρμιέντο), Πλάτα, Καϊσέδο (90΄Φράνκο) , Μέντες, Εστράδα (90΄Ροντρίγκες), Βαλένσια (77΄Σιφουέντες)