Δανία – Τυνησία 0-0: »Κόλλησαν» στο… μηδέν στην πρεμιέρα τους οι Δανοί

Λευκή ισοπαλία (0-0) ανάμεσα σε Δανία και Τυνησία στην πρεμιέρα τους στο Μουντιάλ του Κατάρ. Ακυρώθηκε από ένα γκολ για τις δυο ομάδες ως οφσάιντ.

Το πρώτο 0-0 στο Μουντιάλ του Κατάρ είναι γεγονός!

Η Δανία τα βρήκε… σκούρα απέναντι στην Τυνησία, έχασε ένα… τσουβάλι από ευκαιρίες, είδε τον Ντάμεν να κάνει φοβερές αποκρούσεις με αποτέλεσμα να «κολλήσει» στο μηδέν και να ξεκινήσει χωρίς νίκη στο φετινό Παγκόσμιο Κύπελλο.

Οι δυο ομάδες αν και βρήκαν δίχτυα με τους Τζεμπαλί (24′) και Όλσεν (55′), τα τέρματα τους δεν μέτρησαν για οφσάιντ ενώ τόσο η Δανία όσο και η Τυνησία διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι, με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δείχνει παίζεται και στις δυο περιπτώσεις.

Το ματς

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς καταγράφτηκε από την Τυνησία στο 11′ με τον Ντρέγκερ ο οποίος δοκίμασε σουτ το οποίο και κατέληξε λίγο δίπλα από την εστία του Σμάιχελ. Ο Άντερσεν εξαπέλυσε σουτ στο 23′ όμως ο Ντάμεν ήταν σωστά τοποθετημένος με αποτέλεσμα να μπλοκάρει εύκολα. Οι Τυνήσιοι βρήκαν δίχτυα ένα λεπτό αργότερα με τον Τζεμπαλί ωστόσο το γκολ του ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Στο 33′,ο Χόιμπιεργκ εξαπέλυσε ωραίο μακρινό σουτ εκτός περιοχής, με τον Ντάμεν να μπλοκάρει «καθαρίζοντας» τη φάση. Στο 39, o ‘ Λαϊντουνί επιχείρησε σουτ από πλάγια θέση εντός περιοχής όμως η πέρασε δίπλα από την εστία του Σμάιχελ. Η Τυνησία είχε μεγάλη ευκαιρία στο 42’ με τον Τζεμπαλί ο οποίος βγήκε απέναντι από τον Σμάιχελ, με τον Δανό γκολκίπερ να κάνει σωτήρια απόκρουση και να απομακρύνει σε κόρνερ. Η τελευταία καλή στιγμή στο ματς σημειώθηκε στο 43΄, με τον Σχιρί να κάνει καλό σουτ εκτός περιοχής και τη μπάλα να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια της εστίας του Σμάιχελ.

Η Δανία σκόραρε στο 55ο λεπτό με τον Όλσεν ωστόσο ο δαιτητής δεν το μέτρησε ακυρώνοντας το ως οφσάιντ. Στο 69ο λεπτό, ο Έρικσεν έκανε εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής, με τον Ντάμεν να απομακρύνει εντυπωσιακά σε κόρνερ. Ένα λεπτό αργότερα (70′), η Δανία «άγγιξε» το 1-0, με τον Κορνέλιους να κάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να… σταματά στο δοκάρι. Στην αμέσως επόμενη φάση, οι Τυνήσιοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι για χέρι του Άντερσεν, με τον ρέφερι να δίνει συνέχεια το ματς.

Μετά το 70′ η Δανία…. σφυροκοπούσε τα καρέ του αντιπάλου της, με τον Γένσεν να δοκιμάζει σουτ στο 76ο λεπτό και τη μπάλα να περνά λίγο άουτ. Στις καθυστερήσεις του αγώνα, η Δανία «φώναξε» για πέναλτι σε χέρι του Μεριά, με τον διαιτητή να πηγαίνει στο VAR όμως να μην δείχνει την άσπρη βούλα καθώς όπως υποστήριξε η μπάλα βρήκε πρώτα στο σώμα και μετά στο χέρι του. Οι δυο ομάδες δεν έφτιαξαν τις προϋποθέσεις γκολ στα τελευταία λεπτά με αποτέλεσμα το 0-0 να παραμείνει μέχρι τέλους.

Δανία (Κάσπερ Χιούλμαν): Σμάιχελ, Άντερσεν, Κιάερ, Μέλε, Α.Κρίστενσεν, Ντιλέινι, Έρικσεν, Όλσεν, Ντόλμπεργκ, Ρ.Κρίστενσεν, Χόιμπιέργκ.

Τυνησία (Ζαδέλ Καντρί): Ντάμεν, Ταλμπί, Μεριά, Μπρον, Ντρέγκερ, Σχιρί, Λαϊντουνί, Αμπντί, Σλιμάν, Μσακνί, Γεμπαλί.