Πορτογαλία – Γκάνα 3-2: Έγραψε ιστορία ο Ρονάλντο στο ματς… θρίλερ

Η Πορτογαλία νίκησε 3-2 τη Γκάνα σε δραματικό ματς με γκολ των Κριστιάνο Ρονάλντο, Φέλιξ, Λεάο.

Ο Ρονάλντο «έγραψε ιστορία» στο Μουντιάλ του Κατάρ, ο Μπρούνο Φερνάντες ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής και η Πορτογαλία μπήκε με το… δεξί στον 8ο όμιλο της διοργάνωσης, επικρατώντας με 3-2 της Γκάνας σε ματς με… τρελό ρυθμό μετά το 60ό λεπτό, ίσως το πιο συναρπαστικό έως τώρα στα γήπεδα του Κατάρ.

Ο Πορτογάλος επιθετικός παραμένει… «αλεξίσφαιρος», όπως, παραδέχθηκε και ο ίδιος πριν την έναρξη της διοργάνωσης και το απέδειξε στο εναρκτήριο ματς της Πορτογαλίας στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Κέρδισε το πέναλτι που μετέτρεψε σε γκολ ο ίδιος στο 65ο λεπτό κι έγινε ο μοναδικός στα χρονικά του κορυφαίου ποδοσφαιρικού γεγονότος του πλανήτη, που έχει σκοράρει σε 5 συνεχόμενα Παγκόσμια Κύπελλα (2006 Γερμανία, 2010 Νότια Αφρική, 2014 Βραζιλία, 2018 Ρωσία και 2020 Κατάρ).

Το ματς

Η Πορτογαλία ήταν καλύτερη από την αρχή του αγώνα και με… αιχμή του δόρατος τον Κριστιάνο Ρονάλντο «απείλησε» για γκολ, με τον σούπερ σταρ της ομάδας του Φερνάντο Σάντος να έχει δύο μεγάλες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο.

Ήταν αυτός όμως που άνοιξε και το σκορ στο δεύτερο μέρος, αφού κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε εύστοχα για το 1-0 στο 65′, πριν ακολουθήσει μία «τρελή» εξέλιξη στο υπόλοιπο του αγώνα.

Στο 74΄η Γκάνα ισοφάρισε με τον πλασέ του Αγιού από κοντά, αλλά η Πορτογαλία “απάντησε” αμέσως, με δύο τέρματα σε δύο λεπτά. Στο 78′ ο Ζοάο Φέλιξ βγήκε τετ-α-τετ στο τρανζίσιον και πλάσαρε ιδανικά για το 2-1, ενώ στην αντεπίθεση σκόραρε στο 80′ και ο Ράφα Λεάο, από ασίστ του Μπρούνο Φερνάντες.

Η Γκάνα δεν τα παράτησε και μείωσε σε 3-2 στο 89′ με τον Μπουκουρί, αλλά αυτό ήταν και το τελικό σκορ, με την Πορτογαλία να κρατάει τη νίκη μέχρι το φινάλε. Πήρε έτσι και… κεφάλι στη βαθμολογία του πρώτου ομίλου, μετά και το 0-0 στο άλλο ματς ανάμεσα σε Ουρουγουάη και Νότια Κορέα.

Οι συνθέσεις:

ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Φερνάντο Σάντος): Κόστα, Κανσέλο, Ντίας, Ντανίλο, Γκερέιρο, Νέβες (77΄ Λεάο), Οτάβιο (56΄ Γουίλιαμ Καρβάλιο), Φερνάντες, Φέλιξ (88΄ Ζοάο Φέλιξ), Ρονάλντο (88΄ Ράμος), Μπ. Σίλβα (88΄ Παλίνια)

ΓΚΑΝΑ (Ότο Άντο): Ζίγκι, Αμαρτέι, Σεϊντού (66΄ Λάμπτεϊ), Τζικού, Σαλισού (90΄+2 Σεμένιο), Μπάμπα, Σαμέντ (90΄+2 Κίερεχ), Πάρτεϊ, Κούντους (77΄ Μπουκάρι), Ινάκι Γουίλιαμς, Α. Αγιού (77΄ Τζόρνταν Αγιού)

Διαιτητής: Ισμαΐλ Ίλφαθ (ΗΠΑ)
Κίτρινες: Περέιρα, Μπρούνο Φερνάντες – Κούντους, Α. Αγιού, Σεϊντού, Ινάκι Γουίλιαμς