Βραζιλία – Σερβία 2-0: Ο Ριτσάρλισον χάρισε τη νίκη στη «σελεσάο»

Η Βραζιλία με τρομερό δεύτερο ημίχρονο… σκόρπισε τη Σερβία με 2-0.

Με εκπληκτική απόδοση στο β΄ ημίχρονο και μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ρισάρλισον, η Βραζιλία νίκησε 2-0 τη Σερβία σε αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η πρώτη αγωνιστική των ομίλων στο Μουντιάλ του Κατάρ.

Ο άσος της Τότεναμ σκόραρε στο 62ο και το 73ο λεπτό και η «Σελεσάο» ανέβηκε στην κορυφή του 7ου ομίλου, μαζί με την Ελβετία, αφήνοντας πίσω τη Σερβία και το Καμερούν.

Η πίεση της Βραζιλίας ήταν αφόρητη και στο 62’ έγινε το 1-0. Ήταν αδύνατο να το αποφύγει η Σερβία όλη κλεισμένη πίσω. Τρομερή ενέργεια του Νεϊμάρ, από αριστερά ο Βινίσιους έκανε το δεξί σουτ, απέκρουσε ο Μιλίνκοβιτς προσωρινά, αλλά ο Ριτσάρλισον πήρε το «ριμπάουντ» κι έκανε το 1-0.

Στο 73′ έγινε το 2-0 με γκολάρα από τον Ριτσάρλισον. Πάσα του Βινίσιους, η μπάλα στον Ριτσάρλισον στο ύψος του πέναλτι, αυτός όπως κοντρόλαρε η μπάλα πήρε ύψος και με τρομερό γυριστό σουτ στη δεξιά γωνία πέτυχε το 2-0.

Οι συνθέσεις:

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Τίτε): Άλισον, Ντανίλο, Τιάγκο Σίλβα, Μαρκίνιος, Άλεξ Σάντρο, Κασεμίρο, Πακετά (75΄ Φρεντ), Νεϊμάρ (80΄ Άντονι), Ρισάρλισον (79΄ Γκαμπριέλ Ζεσούς), Ραφίνια (87΄ Μαρτινέλι), Βινίσιους (75΄ Ροντρίγκο)

ΣΕΡΒΙΑ (Ντάγκαν Στοϊκοβιτς): Βάνια Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Πάβλοβιτς, Μιλένκοβιτς, Βέλκοβιτς, Γκούντελι (57΄ Ίλιτς), Ζίβκοβιτς (57΄ Ράντονιτς), Λούκιτς (66΄ Λάζοβιτς), Μλαντένοβιτς (66΄ Βλάχοβιτς), Μίτροβιτς (83΄ Μακσίμοβιτς), Τάντιτς, Σεργκέι Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς

Διαιτητής: Αλιρεζά Φαγκανί (Ιράν)
Κίτρινες: Πάβλοβιτς, Γκούντελι, Λούκιτς