Γαλλία – Μαρόκο 2-0: Επίδειξη δύναμης των «τρικολόρ» με… οδηγό Εμπαπέ!

Η Γαλλία επιβλήθηκε με 2-0 του μαχητικού Μαρόκου και πήρε το εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου εκεί όπου θα διεκδικήσει το τρόπαιο κόντρα στην Αργεντινή του Μέσι.

«Λύγισε» το ψυχωμένο Μαρόκο η Γαλλία!

Οι «τρικολόρ» αν και δεν έπιασαν υψηλά στάνταρ απόδοσης, κατάφεραν να ξεδιπλώσουν την ανωτερότητα τους κόντρα στους Μαροκινούς που το… πάλεψαν μέχρι το τελευταίο λεπτό και χάρη στα γκολ των Ερναντέζ (5′) και Κολό Μουανί (79′) πήραν την πρόκριση στον τελικό του Μουντιάλ επικρατώντας με 2-0.

Το μεγάλο ραντεβού του τελικού έχει οριστεί για την Κυριακή 18 Δεκεμβρίου (17:00) ανάμεσα σε Γαλλία και Αργεντινή, με τους Εμπαπέ και Μέσι να είναι έτοιμοι για μια πραγματική… τιτανομαχία.

Το ματς

Η Γαλλία μπήκε πιο δυνατά και ανταμείφθηκε με ένα γρήγορο τέρμα. Ο Γκριζμάν έκανε το γύρισμα, ακολούθησε σύγχυση στην άμυνα, με την μπάλα να καταλήγει στον Τεό Ερναντέζ, ο οποίος με φανταστικό γυριστό νίκησε τον Μπόνο για το 1-0 στο 6ο λεπτό.

Το Μαρόκο προσπάθησε να απαντήσει, όμως το εξαιρετικό σουτ του Ουνάχι (10’) απέκρουσε ο Γιορίς με το ένα χέρι. Στο 17’ οι Γάλλοι βρέθηκαν μια… ανάσα από το δεύτερο τέρμα, όταν μετά από βαθιά μπαλιά του Κονατέ, ο Ζιρού βγήκε σε πλάγιο τετ-α-τετ με τον Μπόνο, όμως έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι της αντίπαλης εστίας.  Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι Αφρικανοί προχώρησαν σε αναγκαστική αλλαγή, με τον Σαΐς να αντικαθίσταται από τον Αμαλάχ και τον Ρεγκραγκί να γυρίζει το σύστημα στο «κλασσικό» 4-4-2 που αγωνίστηκαν σε όλα τα υπόλοιπα παιχνίδια τους στη διοργάνωση.

Στο 36’ η Γαλλία έφτασε κοντά σε ένα δεύτερο τέρμα, όμως ο Εμπαπέ αρχική νικήθηκε από τον Μπόνο, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Ζιρού έστειλε την μπάλα άουτ από πολύ πλεονεκτική θέση. Στο τελευταίο πεντάλεπτο το Μαρόκο πίεσε και κέρδισε αρκετές στημένες μπάλες μπροστά στην εστία των Γάλλων. Μάλιστα στο 44’ είχε δοκάρι, έπειτα από τρομερό ανάποδο ψαλίδι του Ελ Γιαμίκ.

Στην ανάπαυλα, ο Ρεγκραγκί αναγκάστηκε να βγάλει εκτός τον τραυματία Μαζραουί, χάνοντας και τρίτο βασικό αμυντικό του (ο Αγκέρντ βγήκε εκτός ενδεκάδας ελάχιστα λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα). Στη θέση του πέρασε ο Ατίατ Αλάχ. Το παιχνίδι είχε εξαιρετικό ρυθμό, χωρίς όμως τη μεγάλη φάση στην επανάληψη. Οσο περνούσε η ώρα, οι Αφρικανοί άρχισαν να κουράζονται, ο τεχνικός του Μαρόκου πέρασε εκτός και τους Μπουφάλ, Ελ Νεσίρι, με τον Ντεσάμπ να «απαντάει» με τον Τουράμ αντί του Ζιρού στο 65ο λεπτό.

Στο 76’ ο Αμντάλα βρέθηκε σε θέση βολής, όμως καθυστέρησε, ενώ τρία λεπτά αργότερα η… σεμνή τελετή έλαβε τέλος. Ο Εμπαπέ έκανε τρομερή ατομική προσπάθεια, σούταρε, η μπάλα κόντραρε κι έφτασε στον νεοεισελθόντα Κόλο Μουανί, ο οποίος σε κενή εστία νίκησε τον Μπόνο για το 2-0. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά, με το Μαρόκο ωστόσο να φτάνει κοντά στη μείωση του σκορ στις καθυστερήσεις, με τον Κουντέ όμως να στερεί το γκολ από τον Αμντάλα, απομακρύνοντας πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή. Το τελικό σφύριγμα του Ράμος έστειλε τους «τρικολόρ» σε δεύτερο συνεχόμενο τελικό Παγκοσμίου Κυπέλλου.

ΓΑΛΛΙΑ (Ντιντιέ Ντεσάν): Λιορίς, Κουντέ, Βαράν, Κονατέ, Τεό Ερναντέζ, Τσουαμενί, Φοφανά, Γκριεζμάν, Ντεμπελέ (79΄ Κολο Μουανί) , Ζιρού (65΄ Τιράμ), Μπαπέ

ΜΑΡΟΚΟ (Βαλίντ Ρεγκραγκί): Μπόνο, Χακίμι, Γιαμίκ, Σαΐς (21΄ Αμαλάχ – 78΄ Εζ Αμπντέ), Αγκέρντ, Μαζραουί, Ουνάχι, Άμπραμπατ, Ζίγες, Εν Νεσίρι (66΄ Χαμπνταλάχ), Μπουφάλ (66΄ Αμπουκχλάλ)