Καλαμάτα – ΠΑΟΚ 0-2: Έκανε το πρώτο βήμα… πρόκρισης ο «δικέφαλος του βορρά»

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 2-0 της Καλαμάτας στο πρώτο μεταξύ τους ματς με φόντο τους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας χάρη στα γκολ των Ολιβέιρα (28′) και Τόμας (78′).

Με νίκη συνδυάστηκε η επιστροφή του ΠΑΟΚ στις αγωνιστικές του υποχρεώσεις μετά τη διακοπή για το Μουντιάλ, με τον «δικέφαλο του βορρά» να επικρατεί με 2-0 εκτός έδρας της Καλαμάτας στο πρώτο μεταξύ τους ματς και να κάνει το πρώτο βήμα πρόκρισης για τους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας.

Ο Ολιβέιρα έδωσε το προβάδισμα στους «ασπρόμαυρους» από τα έντεκα μέτρα στο 26ο λεπτό, με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν πέναλτι σε ανατροπή του Κωνσταντέλια μέσα στην περιοχή. Ο Μπράντον Τόμας «σφράγισε» τη νίκη στο 78ο λεπτό στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα με ωραίο πλασέ έπειτα από ασίστ του Μουργκ.

Αξίζει να τονιστεί πως όποια ομάδα πάρει το εισιτήριο για τα προημιτελικά του θεσμού, θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Παναθηναϊκός – Βόλος που κοντράρονται αύριο (15/12, 17:30) στο πρώτο μεταξύ τους ματς.

Καλαμάτα: Μέντες, Μαβινγκά (87′ Ματέους Άλβες), Κωνσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Λουπάνο, Ασίγκμπα, Παπατόλιος (87′ Μπενίτες), Καραγκούνης, Μόζερ (69′ Τάτος), Ρόβας (87′ Τριανταφυλλάκης), Αρναρέλλης (74′ Βασιλόγιαννης).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ράφα Σοάρες (75′ Σάστρε), Νάσμπεργκ (58′ λ. τρ. Κουλιεριάκης), Κάργας, Ζοάν Σάστρε, Φιλίπε Σοάρες (65′ Σβαμπ), Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ (65′ Μουργκ), Κωνσταντέλιας – Νάρεϊ, Ολιβέιρα (75′ Τόμας).