Αργεντινή – Γαλλία 4-2 στα πέναλτι (2-2 κ.δ, 3-3 παρ.): Ματσάρα «ρωσική ρουλέτα» με νικήτρια την ομάδα του Μέσι!

Η Αργεντινή του ανυπέρβλητου Λιονέλ Μέσι, «λύγισε» στα πέναλτι τη Γαλλία και σήκωσε το Παγκόσμιο Κύπελλο!

Σε έναν από τους συγκλονιστικότερους τελικούς όλων των εποχών, η Αργεντινή επικράτησε με 4-2 στα πέναλτι της Γαλλίας (3-3 κανονική διάρκεια) και κατέκτησε το τρίτο της Παγκόσμιο Κύπελλο στα γήπεδα του Κατάρ.

Ένας τελικός που θα μείνει αξέχαστος σε όλο τον κόσμο που τον παρακολούθησε, με τη συγκλονιστική του εξέλιξη. Για 80 λεπτά η ομάδα του Σκαλόνι έκανε «πάρτι» απέναντι στους «τρικολόρ» και με το 2-0 (23΄ Μέσι, 36΄ Ντι Μαρία) μέχρι το 80΄ έδειχνε πως θα έφτανε άνετα στη νίκη, ωστόσο, ο Κιλιάν Μπαπέ είχε διαφορετική άποψη και μέσα σε ένα λεπτό έφερε τον καταληκτικό αγώνα στα ίσια (80΄πεν., 81′). Στην παράταση η Αργεντινή προηγήθηκε ξανά με τον Μέσι στο 108΄, αλλά και πάλι ο Μπαπέ με το δεύτερο πέναλτι που εκτέλεσε (118΄) έστειλε τον αγώνα στη «ρώσικη ρουλέτα».

Εκεί, όπου ο Εμιλιάνο Μαρτίνες νίκησε τον Κομάν, ο Τσουαμενί αστόχησε και η ομάδα της Νότιας Αμερικής πήρε αυτό που δικαιούτο με βάση τη συνολική εικόνα της αναμέτρησης με 4-2.

Δύο γκολ πέτυχε ο Μέσι, ενώ χατ τρικ για τους Γάλλους ο Μπαπέ.

Το ματς

Το ματς άρχισε να… γέρνει προς την Αργεντινή και το 1-0 δεν άργησε να έρθει. Ο Ντεμπελέ ανέτρεψε τον Ντι Μαρία εντός μεγάλης περιοχής και ο Λιονέλ Μέσι ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-0. Η Γαλλία συνέχισε να… απουσιάζει από τον αγωνιστικό χώρο και στο 36′ δέχθηκε μια φαρμακερή αντεπίθεση, με τον Ντι Μαρία να είναι ο τελικός αποδέκτης και να κάνει το 2-0.

Βλέποντας την ομάδα του να μην μπορεί να αντιδράσει, ο Ντιντιέ Ντεσάμπ έκανε διπλή αλλαγή, ρίχνοντας στο ματς τους Τουράμ και Κόλο Μουανί στη θέση των Ντεμπελέ και Ζιρού.

Μετά από τις αλλαγές που έκανε σταδιακά ο Ντεσάμπ και μέσα σε δυο λεπτά -πριν το φινάλε του ματς- η «αλμπισελέστε» έφτασε σε ισοφάριση. Στο 79′ ο Μαρτσίνιακ έδωσε πέναλτι, σε ανατροπή του Μουανί από τον Οταμέντι, με τον Εμπαπέ να μειώνει σε 2-1. Στο 81′ ο «αστέρας» της Παρί Σεν Ζερμέν έκανε το 2-2 με τρομερό γυριστό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Το πρώτο ημίχρονο κύλησε με τις δυο ομάδες να είναι προσεκτικές στην άμυνα. Η μοναδική καλή φάση ήρθε στο 90+7, με τον Γιορίς να διώχνει το δυνατό σουτ του Μέσι. Το δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, όμως, έκρυβε μεγάλες συγκινήσεις. Στο 118′ ο Μέσι έκανε το 3-2 κι έγινε ο δεύτερος Αργεντινός μετά τον Κέμπες το 1978 που βάζει δύο γκολ σε τελικό. Στο 116′ ο διαιτητής έδωσε πέναλτι, για χέρι του Μοντιέλ και ο Εμπαπέ έκανε -χατ-τρικ και έστειλε το ματς στα πέναλτι.