Βόλος – ΑΕΚ 0-4: «Κιτρινόμαυρο» πάρτι στο Πανθεσσαλικό για την… καταιγιστική Ένωση!

Σε εξαιρετική κατάσταση η ΑΕΚ «διέλυσε» με 4-0 τον Βόλο για την 15η αγωνιστική της Super League χάρη στα γκολ των Μήτογλου (16′), Πινέδα (30′), Φαν Βέερτ (35′), Γκαρσία (67′)

«Κιτρινόμαυρος» θρίαμβος στο «Πανθεσσαλικό»!

Η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική απέναντι στον Βόλο τον οποίο… ισοπέδωσε με 4-0 για την 15η αγωνιστική της Super League παίζοντας στο μεγαλύτερο μέρος υποδειγματικό ποδόσφαιρο έχοντας στο πλευρό της 8.000 φιλάθλους της. Μήτογλου (16′), Πινέδα (30′), Φαν Βέερτ (35′), Γκαρσία (67′) τα γκολ για την Ένωση, τα 9 τέρματα έφτασε με την «κιτρινόμαυρη» φανέλα ο Λιβάι.

Με τη νίκη της αυτή η ομάδα του Αλμέιδα που βρίσκεται στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας ανέβηκε στους 35 βαθμούς. Από την άλλη, η ομάδα της Μαγνησίας παρέμεινε στους 25 βαθμούς ενώ βρίσκεται στην πέμπτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Την επόμενη (16η) αγωνιστική, η ΑΕΚ θα τεθεί αντιμέτωπη με τον ΠΑΣ Γιάννινα (03/01, 20:00) στους «Ζωσιμάδες» ενώ Ο Βόλος θα αναμετρηθεί με τον ΟΦΗ (03/01, 16:30) στο «Θεόδωρος Βαρδινογιάννης».

Το ματς

Οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, με τους γηπεδούχους να έχουν την πρώτη τους ευκαιρία μόλις στο 2ο λεπτό, με τον Μεσκίδα που επιχείρησε σουτ εκτός περιοχής το οποίο και μπλόκαρε ο Αθανασιάδης. Η ΑΕΚ είχε μεγάλη ευκαρία στο 4ο λεπτό με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λιβάι Γκαρσία, με τον Κλέιμαν να κάνει εντυπωσιακή απόκρουση και να σώζει την ομάδα του από το γκολ καθώς η μπάλα είχε πορεία προς τα δίχτυα. Στο 12ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με ωραίο σουτ του Ρότα λίγο έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνά λίγο πάνω από το δοκάρι της εστίας των γηπεδούχων.

Στο 16ο λεπτό, η ΑΕΚ άνοιξε λογαριασμό στο ματς με κεφαλιά του Μήτογλου. Ο Πινέδα εκτέλεσε κόρνερ, ο Λιβάι Γκαρσία έγινε αποδέκτης της μπάλας και μοίρασε στον Αραούχο που με τη σειρά του έκανε το γύρισμα στην περιοχή, με τον Έλληνα στόπερ να στέλνει με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Κλέιμαν. Στο 17ο λεπτό, οι «κιτρινόμαυροι» είχαν καλή στιγμή με τον Αραούχο ο οποίος σούταρε από πλεονεκτική θέση έπειτα από μπαλιά του Πινέδα, όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Η Ένωση διπλασίασε τα τέρματα της στο 30ο λεπτό με καταπληκτικό σουτ στην κίνηση από τον Πινέδα ο οποίος έδωσε… αέρα δυο τερμάτων στην ομάδα του έπειτα από ασίστ του Λιβάι Γκαρσία.

Ο Φαν Βέερτ διεύρυνε το προβάδισμα της ΑΕΚ στο 35ο λεπτό, με τον Ολλανδό φορ να κάνει ωραία περιστροφή μέσα στην περιοχή και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα με πλασέ έπειτα από ασίστ του Αραούχο. Στη συνέχεια, δεν σημειώθηκε κάποια μεγάλη φάση, με τους φλοξενούμενους να έχουν την κατοχή και τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 3-0 υπέρ της Ένωσης.

Η πρώτη ευκαιρία στο δεύτερο μέρος καταγράφτηκε από την ομάδα του Αλμέιδα στο 53ο λεπτό, με τον Σιμάνσκι να κάνει την κεφαλιά και τη μπάλα να καταλήγει ψηλά αουτ. Στο 68ο λεπτό, ο Λιβάι Γκαρσία έδωσε διαστάσεις… θριάμβου βρίσκοντας δίχτυα για το 4-0 της ΑΕΚ, με τον Άμραμπατ να κάνει… γλυκιά σέντρα και τον 25χρονο εξτρέμ να κάνει εντυπωσιακό άλμα, να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα και να πετυχαίνει το ένατο φετινό του τέρμα. Όσο κυλούσαν τα λεπτά, ο… καταιγιστικός ρυθμός έπεσε αισθητά, με την Ένωση να κυκλοφορεί τη μπάλα και να έχει την κατοχή δίχως να σημειώσει κάποια μεγάλη φάση, με το 4-0 να παραμένει μέχρι τέλους.

ΒΟΛΟΣ: Kλέιμαν, Ουές, Σιέλης, Άλχο, Πίρινεν, Ματίγια (76′ Μεταξάς), Μπαριέντος, Μεθκίδα (46′ Κούτσιας), Ντέλετιτς, Νοκέρ, Οζέγκοβιτς

AEΚ: Αθανασιάδης, Ρότα (75′ Σιντιμπέ), Μήτογλου, Μουκουντί (75′ Τζαβέλλας), Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Πινέδα (66′ Άμραμπατ), Γιόνσον (66′ Γαλανόπουλος), Λιβάι Γκαρσία, Φαν Βέερτ (66′ Τσούμπερ), Αραούχο.