ΠΑΟΚ – Άρης 1-0: Ο Ίνγκασον… υπέγραψε τη νίκη για τον «δικέφαλο του βορρά» στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης

Με… χρυσό γκολ του Ίνγκασον ο ΠΑΟΚ «λύγισε» με 1-0 τον Άρη στη Τούμπα για την 16η αγωνιστική της Super League και ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας μειώνοντας στους 3 βαθμούς από την ΑΕΚ. Χαμένο πέναλτι για τους γηπεδους με τον Σβάμπ (22′).

Νίκη… χρυσάφι για τον ΠΑΟΚ επί του Άρη με πρωταγωνιστή Ίνγκασον!

Ο «δικέφαλος του βορρά» πήρε τους τρεις βαθμούς στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης επικρατώντας με 1-0 των «κίτρινων» στη Τούμπα για την 16η αγωνιστική της Super League χάρη στο γκολ… ποίημα με ψαλιδάκι του Ίνγκασον (45+1′). Χαμένο πέναλτι για τους «ασπρόμαυρους» το 22ο λεπτό με τον Σβάμπ.

Σημειώνεται πως με τη νίκη της αυτή η ομάδα του Λουτσέσκου ανέβηκε στην τρίτη θέση της βαθμολογίας με 32 βαθμούς ενώ βρίσκεται στο -3 από την δεύτερη ΑΕΚ ενώ ισοβαθμεί με τον Ολυμπιακό. Από την άλλη, η ομάδα του Πάρντιου παρέμεινε στην έκτη θέση με 25 βαθμούς.

Την επόμενη (17η) αγωνιστική, ο ΠΑΟΚ θα τεθεί αντιμέτωπος με τη Λαμία (07/01, 19:30) στο «Αθανάσιος Διάκος» ενώ ο Άρης θα υποδεχτεί τον Αστέρα Τρίπολης (08/01, 19:00) στο «Κλέανθης Βικελίδης».

Το ματς

Ο ΠΑΟΚ ήταν ανώτερος στο πρώτο ημίχρονο, έχοντας πολλές ευκαιρίες να σκοράρει, ανάμεσά τους κι ένα χαμένο πέναλτι. Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό όσο κυλούσαν τα λεπτά, με τον Αρη να παίζει πιο πολύ με αντεπιθέσεις. Στο 21’ ο «Δικέφαλος» κέρδισε πέναλτι  για χέρι αντιπάλου, με τον Μπόγκναρ να δίνει αρχικά συνέχεια στο παιχνίδι, ωστόσο μετά από εξέταση της φάσης μέσω VAR να δείχνει την… άσπρη βούλα! Ο Σβαμπ πήγε πάνω από την μπάλα, όμως ο Κουέστα έκανε εντυπωσιακή απόκρουση, στέλνοντας  την μπάλα στο δοκάρι και στη συνέχεια εκείνη απομακρύνθηκε.

Στο 29’ οι φιλοξενούμενοι έφτασαν κοντά στο 0-1, σπαταλώντας… τη μεγαλύτερη ευκαιρία τους, όταν ο Μαντσίνι από θέση βολής έστειλε την μπάλα λίγο έξω από το δοκάρι του Κοτάρσκι. Τρια λεπτά αργότερα (32’) ο Κουλιεράκης έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, με την μπάλα να φεύγει… ξυστά έξω από το δεξί δοκάρι του Κουέστα. Στο 34’ ο ΠΑΟΚ «άγγιξε» το γκολ, με τον Κωνσταντέλια να δίνει ωραία στον Νάρεϊ, ο οποίος έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι, με την μπάλα να παίρνει τροχιά παράλληλα με την εστία του Ισπανού τερματοφύλακα και να φεύγει έξω. Οι «ασπρόμαυροι» πατούσαν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και τελικά η κυριαρχία τους… καρποφόρησε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με τον Ινγκασον να κάνει ωραίο ψαλιδάκι και να στέλνει από κοντά την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

«Έσβησε» τον ρυθμό ο ΠΑΟΚ και κράτησε εύκολα το υπέρ του 1-0

Εντελώς διαφορετικό παιχνίδι έγινε στην επανάληψη, με τους γηπεδούχους να δίνουν πολλά μέτρα και την κατοχή της μπάλας στους «κίτρινους», οι οποίοι ωστόσο δεν ήξεραν τι να την… κάνουν. Μοναδική απειλή για την ομάδα του Πάρντιου μια κεφαλιά του Ιτούρμπε στο 62’ που πέρασε έξω. Οι παίκτες του Λουτσέσκου με σαφώς πιο αμυντικό προσανατολισμό, έπαιζαν σε αρκετές στιγμές με τον χρόνο. Στο 70ο λεπτό οι «ασπρόμαυροι» είχαν μια καλή ευκαιρία με το σουτ του Ντόουγκλας Αουγκούστο να αποκρούει ο Κουέστα. Από εκεί και πέρα, ο Αρης δεν κατάφερε να απειλήσει καθόλου την αντίπαλη εστία, με τον ΠΑΟΚ να κρατάει πολύ εύκολα του υπέρ του σκορ και τελικά να παίρνει τη νίκη στο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης.

ΠΑΟΚ (Ρ. Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Σάστρε, Ίνγκασον, Κουλιεράκης, Ρ. Σοάρες, Ντόουγκλας, Σβαμπ, Νάρεϊ (76′ Μπίσεσβαρ), Κωνσταντέλιας (82′ Φ. Σοάρες), Α. Ζίβκοβιτς (87′ Μουργκ), Ολιβέιρα (76′ Μπράντον).

Άρης (A. Πάρντιου): Κουέστα, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Πίρσμαν, Νταρίντα (79′ Καμάτσο), Ετέμπο, Ματέο Γκαρσία, Ιτούρμπε (63′ Γκαρθία), Μαντσίνι, Γκρέι.