ΑΕΚ – Παναθηναϊκός 1-0: Ο Πινέδα έσπασε το αήττητο του «τριφυλλιού» στο… ηφαίστειο της OPAP Arena!

Με… ήρωα τον Πινέδα, η ΑΕΚ «λύγισε» με 1-0 στην… φλεγόμενη «OPAP Arena» τον Παναθηναϊκό για την 17η αγωνιστική, βάζοντας τέλος στο αήττητο του στο πρωτάθλημα και μείωσε τη διαφορά στους 4 από την κορυφή. Χαμένο πέναλτι για την Ένωση με τον Λιβάι Γκαρσία, δοκάρι για το «τριφύλλι» με Ιωαννίδη.

Νίκη… χρυσάφι για την ΑΕΚ με χρυσό σκόρερ Πινέδα!

Σ΄ένα ντέρμπι με αρκετή ένταση από το ξεκίνημα του και διακοπές, ο Πινέδα έδωσε τη… λύση στην Ένωση λυτρώνοντας την στο 69ο λεπτό, με τους «κιτρινόμαυρους» να επικρατούν με 1-0 στο… ηφαίστειο της κατάμεστης OPAP Arena και να μειώνουν τη διαφορά στους τέσσερις από τους «πράσινους» τους οποίους υποχρέωσαν στην πρώτη τους ήττα στο πρωτάθλημα. Χαμένο πέναλτι για την ΑΕΚ στις καθυστερήσεις, με τον Μπρινιόλι να λέει… οχι στον Λιβάι Γκαρσία ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Ιωαννίδη (90’+8′).

Με την υπερπολύτιμη νίκη της αυτή, η ΑΕΚ ανέβηκε στους 38 βαθμούς ενώ μείωσε στους 4 την διαφορά από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό που παρέμεινε στους 42 βαθμούς στον βαθμολογικό πίνακα.

Την επόμενη αγωνιστική (18η), η ΑΕΚ θα υποδεχτεί τον Παναιτωλικό (15/01, 16:00) στην «OPAP Arena» ενώ ο Παναθηναϊκός θα τεθεί αντιμέτωπος με τον ΠΑΣ Γιάννινα (15/01, 20:30) στους «Ζωσιμάδες».

Το ματς

Οι δυο ομάδες μπήκαν δυνατά στο ματς, με την ένταση να είναι… εμφανής από τα πρώτα κιόλας λεπτά ενώ δεν σημειώθηκε κάποια φάση στο πρώτο 20λεπτο. Στο 20′, ο Παναθηναϊκός απείλησε με σουτ του Βέρμπιτς έξω από την περιοχή έπειτα από εκτέλεση φάουλ και μπαλιά του Μπερνάρ, με τη μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει σε κόρνερ το οποίο και πέρασε ανεκμετάλλευτο. H ΑΕΚ είχε απειλητική στιγμή στο 32ο λεπτό με τον Αραούχο που σούταρε μέσα από την περιοχή έπειτα από εκτέλεση κόρνερ όμως η μπάλα σταμάτησε… σωτήρια στο πόδι του Μάγκνουσον.

Στο 37′ λεπτό, ο Μάγκνουσον επιχείρησε μακρινό σουτ από πλάγια θέση το οποίο και πέρασε ψηλά άουτ. Στη συνέχεια δεν σημειώθηκε κάποια φάση από τις δυο ομάδες οι οποίες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες (0-0), σ’ ένα πρώτο μέρος που δεν είχε μεγάλες ή πολλές φάσεις εκατέρωθεν.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο ενώ είχαν και τεράστια ευκαιρία στο 54ο λεπτό. Ο Κουρμπέλημοίρασε στον Μπερνάρ ο οποίος απέφυγε εξαιρετικά τον Μουκουντί και εξαπέλυσε ωραίο σουτ το οποίο και απέκρουσε εντυπωσιακά ο Αθανασιάδης. Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν ευκαιρία στο 57ο λεπτό, με τον Άμραμπατ να εκτελεί κόρνερ και τον Αραούχο να κάνει την κεφαλιά την οποία και μπλόκαρε ο Μπρινιόλι. Στο 69ο λεπτό, η ΑΕΚ άνοιξε λογαριασμό στο ματς με τον Πινέδα. Ο Αραούχο έκανε έξυπνη κεφαλιά στον Μεξικανό που σκόραρε από πλάγια θέση, με τη μπάλα να περνά κάτω από τα πόδια του Μπρινιόλι και να καταλήγει στα δίχτυα.

Στο 86ο λεπτό, ο Χατζισαφί έκανε σέντρα, ο Κώτσιρας στην προσπάθεια του να διώξει τη μπάλα την έστειλε με κεφαλιά προς την εστία της ομάδας του, με τον Μπρινιόλι να κάνει επέμβαση στέλνοντας την σε κόρνερ. Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων (90+3′), ο Φερνάντες έκανε την σέντρα από τα δεξιά, με τον Γκαρσία να μην βρίσκει την μπάλα «γεμάτα» με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο Μπρινιόλι «καθαρίζοντας» την φάση. Στο 90’+7′, ο Τσούμπερ δοκίμασε σουτ το οποίο ήταν αρκετά άστοχο.

Ο Παναθηναϊκός είχε τεράστια ευκαιρία στο 90’+8′, με τον Ιωαννίδη να πατά περιοχή και να σουτάρει από πλάγια θέση, με τη μπάλα να βρίσκει στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Αθανασιάδη. Η Ένωση κέρδισε πέναλτι στο 90’+9′, με τον ρέφερι να δείχνει την άσπρη βούλα σε ανατροπή του Σένκεφελντ στον Φερνάντες. Ο Λιβάι Γκαρσία ανέλαβε την εκτέλεση όμως νικήθηκε από τον Μπρινιόλι, με το 1-0 να παραμένει μέχρι τέλους και την ΑΕΚ να παίρνει τους τρεις βαθμούς.

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα / 4-4-2): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Αμραμπατ (81’ Τσούμπερ), Σιμάνσκι, Πινέδα (90’ Φερνάντες), Γιόνσον, Αραούχο (90+12’ Μήτογλου), Λιβάι Γκαρσία.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς / 4-3-3): Μπρινιόλι, Κώτσιρας (89’ Βαγιαννίδης), Σένκεφελντ, Μάγκνουσον, Χουάνκαρ, Πέρεθ (89’ Τσόκαϊ), Κουρμπέλης (70’ Ιωαννίδης), Μπερνάρ, Παλάσιος, Σπόραρ, Βέρμπιτς (56’ Τσέριν).