Ατλέτικο Μαδρίτης – Μπαρτσελόνα 0-1: Διπλό κορυφής για τους «μπλαουγκράνα»!

Με… χρυσό γκολ του Ντεμπελέ, η Μπαρτσελόνα «απέδρασε» από την έδρα της Ατλέτικο Μαδρίτης επικρατώντας με 1-0 για την 16η αγωνιστική της La Liga. Αποβλήθηκαν οι Σάβιτς και Τόρες στις καθυστερήσεις.

Νίκη… κορυφής για τη Μπαρτσελόνα!

Οι «μπλαουγκράνα»… πλήγωσαν την Ατλέτικο Μαδρίτης με 1-0 χάρη στο γκολ του Ντεμπελέ στο 22ο λεπτό στο «Μετροπολιτάνο» για την 16η αγωνιστική της La Liga και ανέβηκαν στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα αφήνοντας… πίσω της την Ρεάλ Μαδρίτης.

Σημειώνεται πως με τη νίκη της αυτή η ομάδα του Τσάβι έφτασε τους 41 βαθμούς ενώ βρίσκεται στο +3 από την δεύτερη Ρεάλ. Από την άλλη, οι «ροχιμπλάνκος» που βρίσκονται στην πέμπτη θέση παρέμειναν στους 27 βαθμούς ενώ ισοβαθμούν με την Βιγιαρεάλ.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε δυνατά στο ματς δημιουργώντας τις προϋποθέσεις για γκολ ενώ βρήκε δίχτυα στο 22ο λεπτό με τον Ουσμάν Ντεμπελέ ο οποίος πλάσαρε μέσα από την περιοχή στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του Όμπλακ. Η Ατλέτικο… χτυπούσε κυρίως με αντεπιθέσεις ενώ είχαν ευκαιρίες για ισοφάριση της οποίες και… εξουδετέρωσε ο Τερ Στέγκεν που βρέθηκε σε καλή μέρα, σ’ έναν αγώνα που δεν έλειψε το πάθος αλλά και η ένταση, με τους Σάβιτς και Τόρες να αποβάλλονται στις καθυστερήσεις.

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Μολίνα, Σάβιτς, Χιμένες, Ρεϊνίλντο (82′ Ρεγκιλόν), Γιορέντε, Κόκε (73′ Λεμάρ), Μπάριος (64′ Κοντογκμπιά), Καράσκο (65′ Μοράτα), Φέλιξ (73′ Κορέα), Γκριεζμάν

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Κουντέ, Αραούχο, Κρίστενσεν, Μπαλντέ (81′ Αλόνσο), Ντε Γιονγκ (58′ Ντε Γιονγκ), Μπουσκέτς (81′ Ρομπέρτο), Γκάβι (73′ Ραφίνια), Ντεμπελέ, Φατί (57′ Τόρες), Πέδρι