ΑΕΚ – Παναιτωλικός 4-1: «Κιτρινόμαυρο» πάρτι με… καλεσμένους τους Αγρινιώτες!

Ισοπεδωτική η ΑΕΚ που συνεχίζει με… σπασμένα τα φρένα στο κυνήγι του τίτλου, «καθάρισε» με 4-1 τον Παναιτωλικό για την 18η αγωνιστική της Super League και διατήρησε το αήττητο στην «OPAP Arena».

«Κιτρινόμαυρος» θρίαμβος στην OPAP Arena!

Η ΑΕΚ ήταν καταιγιστική απέναντι στον Παναιτωλικό τον οποίο και… σκόρπισε με 4-1 για την 18η αγωνιστική της Super League, με τους Αραούχο, Πινέδα, Γκαρσία και Άμραμπατ να χρίζονται σκόρερ και την Ένωση να συνεχίζει το αήττητο στη Νέα Φιλαδέλφεια.

Σημειώνεται πως με τη νίκη της αυτή η ομάδα του Αλμέιδα που έχει εδραιωθεί στην δεύτερη θέση, ανέβηκε στουε 41 βαθμούς. Από την άλλη, η ομάδα του Αναστασίου που βρίσκεται στην όγδοη θέση παρέμεινε στους 19 βαθμούς.

Την επόμενη (19η) αγωνιστική, η ΑΕΚ θα τεθει αντιμέτωπη με τον Ιωνικό (22/01, 16:000 στη Νίκαια ενώ ο Παναιτωλικός θα υποδεχτεί θα υποδεχτεί τον ΠΑΣ Γιάννινα (20/01, 20:30) στο Αγρίνιο.

Το ματς

Tο παιχνίδι είχε καλό ρυθμό από τα πρώτα κιόλας λεπτά, με τις δυο ομάδες να μπαίνουν δυνατά ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν δίστασαν να πάρουν μέτρα στον αγωνιστικό χώρο. Η ΑΕΚ είχε τεράστια ευκαιρία στο 10ο λεπτό, με τον Άμραμπατ να βγάζει ωραία σέντρα από τα δεξιά και τον Πινέδα να κάνει την κεφαλιά την οποία και απέκρουσε εντυπωσιακά ο Ανέστης. Η Ένωση άνοιξε λογαριασμό στο ματς στο 14ο λεπτό με τον Αραούχο ο οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με καταπληκτικό μονοκόμματο σουτ από τα όρια της περιοχής έπειτα από λάθος διώξιμο των παικτών του Παναιτωλικού. Στο 22ο λεπτό, οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρία με τον Αραούχο ο οποίος επιχείρησε σουτ από πλάγια και δύσκολη θέση μετά από μπαλιά του Σιμάνσκι, με τη μπάλα να περνά παράλληλα άουτ.

Στο 31ο λεπτό, η ΑΕΚ είχε ευκαιρία με τον Σιμάνσκι που δοκίμασε σουτ όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Τέσσερα λεπτά αργότερα (35′), οι γηπεδούχοι διπλασίασαν τα τέρματα τους με φοβερή κεφαλιά από τον Λιβάι Γκαρσία που έγραψε το 2-0 και έφτασε τα 10 γκολ στο πρωτάθλημα. Ο Χατζισαφί έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά, με τον 25χρονο επιθετικό να παίρνει την κεφαλιά ανάμεσα σε δυο παίκτες του Παναιτωλικού και να την στέλνει στα δίχτυα. Στο 38ο λεπτό, ο Παναιτωλικός κέρδισε πέναλτι, με τον διαιτητή να δείχνει την άσπρη βούλα έπειτα από χέρι του Ρότα.

Ο Πέδρο Ζοάο που ανέλαβε την εκτέλεση, ευστόχησε από τα 11 βήματα μειώνοντας σε 2-1. Ο Άμραμπατ δοκίμασε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από δύσκολη διαγώνια θέση στο 40ο λεπτό ωστόσο η φάση κατέληξε άουτ. Δύο λεπτά αργότερα, η ΑΕΚ είχε διπλή ευκαιρία με τον Πινέδα ωστόσο το σουτ που εξαπέλυσε κατέληξε στην αγκαλιά του Άνεστη. Οι γηπεδούχοι πίεζαν αρκετά τα καρέ του Παναιτωλικού και είχαν ξεκάθαρη υπεροχή της μπάλας ωστόσο δεν κατάφεραν να σημειώσουν κάποια μεγάλη φάση στα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 2-1 υπέρ της ΑΕΚ.

H AEK ξεκίνησε ιδανικά στο δεύτερο μέρος αφού στο 50ο λεπτό πέτυχε και τρίτο γκολ, με τον Άμραμπατ να βγάζει τρομερή σέντρα και τον Πινέδα να «πιάνει» την κεφαλιά μέσα στην περιοχή και να την στέλνει στα δίχτυα διαμορφώνοντας το 3-1. Πέντε λεπτά αργότερα, οι «κιτρινόμαυροι» πήραν… αέρα τεσσάρων τερμάτων, με τον Λιβάι Γκαρσία να… σερβίρει στον Άμραμπατ που με σουτ «εκτέλεσε» τον Ανέστη για το 4-1. Μετά το γκολ, οι γηπεδούχοι συνέχιζαν σε φρενώδη ρυθμό και είχαν… κλείσει για τα καλά τους φιλοξενούμενους.

Στο 76ο λεπτό, η ΑΕΚ απείλησε με τον Ρότα που επιχείρησε σουτ από πλάγια θέση, με τον Ανέστη να του λέει… όχι και να απομακρύνει σωτήρια σε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι είχαν καλή στιγμή στο 84ο λεπτό, με τον Χατζισαφί να μοιράζει στον Τσούμπερ και τον Ελβετό να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή όμως η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία των φιλοξενούμενων. Η ΑΕΚ πίεζε μέχρι τέλους, είχε μεγάλη φάση στο πρώτο λεπτό (90’+1′) των καθυστερήσεων με ωραίο μακρινό σουτ του Γιόνσον το οποίο και απέκρουσε ο Ανέστης στέλνοντας την μπάλα σε κόρνερ ενώ ένα λεπτό αργότερα είχε ευκαιρία με τον Φαν Βέερτ που έκανε την προβολή όμως νικήθηκε από τον Ανέστη. Το 4-1 παρέμεινε μέχρι τέλους, με την ΑΕΚ να παίρνει τους τρεις βαθμούς και να συνεχίζει με…. σπασμένα φρένα στο κυνήγι του τίτλου.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Γιόνσον, Σιμάνσκι, Πινέδα (73′ Τσούμπερ), Άμραμπατ (73′ Φερνάντες, Αραούχο (73′ Μάνταλος), Λιβάι Γκαρσία (73΄ Φαν Βέερτ).

Παναιτωλικός: Ανέστης, Αποστολάκης (19 λ.τρ. Λιάβας), Λάρσον, Μλάντεν, Χατζηθεοδοωρίδης (73′ Μόρσεϊ), Χουχούμης, Μάρτενσον, Ντίας (73′ Μπουζούκης), Κολοβός (64′ Μαλής), Ξενιτίδης (64′ Σενγκέλια), Πέδρο.