ΑΕΚ – Άρης 1-0: Με… χρυσό σκόρερ Βίντα πήρε τη νίκη και πλησιάσε σε απόσταση… αναπνοής τον Παναθηναϊκό

Η ΑΕΚ «λύγισε» με 1-0 τον Άρη στην «OPAP Arena» για την 13η αγωνιστική χάρη στο γκολ του Βίντα (59′) και ανέβηκε μόνη δεύτερη στην βαθμολογία. Στο -1 από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό η Ένωση που… νίκησε κούραση και απουσίες.

Υπέταξε τον Άρη στην «oOPAP Arena» η ΑΕΚ!

Η Ένωση πανηγύρισε πολύτιμο τρίποντο, με τον Βίντα να δίνει τη λύση με κεφαλιά στο 59ο λεπτό και να οδηγεί τους «κιτρινόμαυρους» σε νίκη με 1-0 για την 13η αγωνιστική της Stoiximan Super League η οποία και τους ανέβασε στην δεύτερη θέση της βαθμολογίας μειώνοντας την διαφορά στον έναν από τον πρωτοπόρο Παναθηναϊκό.

Την επόμενη αγωνιστική (14η), η ΑΕΚ θα τεθεί αντιμέτωπη με τον Παναιτωλικό (10/12, 16:00) στο Αγρίνιο ενώ ο Άρης θα φιλοξενήσει τον ΟΦΗ (11/12, 18:00) στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Το ματς

Στο πρώτο δεκάλεπτο δεν σημειώθηκε κάποια μεγάλη ευκαιρία, με την ΑΕΚ να έχει την κατοχή και να δείχνει πιο απειλητική ενώ ο Άρης προσπαθούσε να κλείσει καλά τους χώρους και να απειλήσει μέσω αντεπιθέσεων. Στο 19ο λεπτό η Ένωση είχε καλή ευκαιρία να ανοίξει λογαριασμό στο ματς, με τον Φαμπιάνο να κανει λάθος και τον Τσούμπερ να κλέβει τη μπάλα. Ο Ελβετός γλίστρησε πριν σουτάρει και στη συνέχεια η μπάλα στρώθηκε στον Πινέδα ο οποίος επιχείρησε να σουτάρει από δύσκολη πλάγια θεση όμως ο Μπράμπετς έστειλε με κόντρα τη μπάλα σε κόρνερ.

Στο 22ο λεπτό, οι «κιτρινόμαυροι» απείλησαν από στημένη φάση, με τον Ελίασον να κάνει ωραία σέντρα στην περιοχή και να βρίσκει τον Βίντα ο οποίος έκανε γυριστή κεφαλιά στέλνοντας τη μπάλα πάνω από την εστία του Κουέστα. Ο Άρης είχε στιγμή στο 33ο λεπτό, με τον Σουλεϊμάνοφ να κάνει άστοχο σουτ αμαρκάριστος έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Στο 38ο λεπτό, η ΑΕΚ… άγγιξε το 1-0, με τον Μάνταλο να κάνει φοβερό μακρινό σουτ από πλάγια θέση και τον Κουέστα να κάνει εντυπωσιακή και σωτήρια απόκρουση στέλνοντας τη μπάλα στο δεξί δοκάρι της εστίας του. Στο 44ο λεπτό, ο Οντουμπάγο έκανε γύρισμα στον Μορόν που βρέθηκε στην περιοχη και δοκίμασε συρτό σουτ αμαρκάριστος, με τη μπάλα να περνά δίπλα από την εστία του Αθανασιάδη.

Στο 48ο λεπτό, ο Πινέδα επιχείρησε σουτ λίγο έξω από την περιοχή έπειτα από διώξιμο του Κουέστα σε φάση διαρκείας, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ. Στο 59ο λεπτό, η Ένωση άνοιξε λογαριασμό στο ματς με τον Βίντα. Ο Μάνταλος με ωραία εκτέλεση κόρνερ βρήκε τον Κροάτη αμυντικό ο οποίος με φοβερή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της αντίπαλης εστίας δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 65ο λεπτό, ο Άμραμπατ έκανε φοβερή σέντρα από τα δεξιά βρίσκοντας στην περιοχή τον Πόνσε που με τη σειρά του επιχείρησε κεφαλιά υποχρεώνοντας τον Κουέστα σε απόκρουση.

Οι γηπεδούχοι που όσο κυλούσαν τα λεπτά πίεζαν όλο και περισσότερο τα καρέ του Άρη και έβγαζαν μεγαλύτερη ένταση, είχαν καλή στιγμή στο 66ο λεπτό. Ο Γκατσίνοβιτς έβγαλε σέντρα από τα αριστερά, με τον Πόνσε να κάνει την προβολή όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Κουέστα. Ο Άρης απείλησε στο 75ο λεπτό με τον Οντουμπάγιο ο οποίος πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, πάτησε περιοχή και εξαπέλυσε σουτ από πλάγια θέση το οποίο κατέληξε άουτ. Οι γηπεδούχοι είχαν ευκαιρία στο 78ο λεπτό, με τον Άμραμπατ να εκτελεί κόρνερ από τα δεξιά και τον Πόνσε να κάνει την κεφαλιά την οποία και μπλόκαρε ο Κουέστα.

Στο 84ο λεπτό, ο Κάρλσον επιχείρησε σουτ το οποίο μπλόκαρε ο Αθανασιάδης. Οι φιλοξενούμενοι επωφελήθηκαν από λάθος διώξιμο των γηπεδούχων στο 86ο λεπτό, με τη μπάλα να καταλήγει στον Ζαμόρα ο οποίος ειχείρησε σουτ από πλάγια θέση το οποίο πέρασε άουτ. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα, δεν σημειώθηκε κάποια σημαντική φάση, με την Ένωση να κρατά το 1-0 με΄χρι τέλους και να παίρνει τους τρεις πολύτιμους βαθμούς ανεβαίνοντας στν δεύτερη θέση.

ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Ελίασον (64′), Πινέδα, Γκατσίνοβιτς (77′ Ζίνι), Μάνταλος (64′ Πισάρο), Τσούμπερ (64′ Πόνσε).

Άρης: Κουέστα, Οντουμπάτζο, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Μοντόγια, Ζουλ, Νταρίντα (81′ Μενέντεζ), Τζούρασεκ (63′ Πάρδο), Παναγίδης (59′ λ.τρ. Κάρλσον), Σουλεϊμάνοφ (81′ Ζαμόρα), Μορόν.