ΑΕΛ – Ατρόμητος 1-1: Ο Γουμπιτάνα έσωσε τον βαθμό της ισοπαλίας στο φινάλε και όλα… ανοιχτά για πρόκριση στους «8»!

Αν και η ΑΕΛ άνοιξε λογαριασμό στο ματς στο 80 λεπτό, ο Ατρόμητος ισοφάρισε σε 1-1 στις καθυστερήσεις (90+5′) με φοβερό γκολ του Γουμπιτάνα και έτσι είναι όλα θα κριθούν στο Περιστέρι, με τη ρεβάνς της φάσης των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson να έχει οριστεί για τον Ιανουάριο.

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το πρώτο ματς της φάσης των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας Betsson μεταξύ της ΑΕΛ και του Ατρόμητου, με τις δυο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1, με τον Γουμπιτάνα να σώζει τον βαθμό της ισοπαλίας στις καθυστερήσεις (90+5′) για τους Περιστεριώτες.

Η Λάρισα ήταν η ομάδα που βρήκε πρώτη δίχτυα στο 80ο λεπτό με τον Ογκμπόε ο οποίος εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μαρκετζάνι και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του. Ο Ατρόμητος που πίεζε αρκετά στα εναπομείναντα λεπτά βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 90+5′, με τον Γουτιμπάνα να ισοφαρίζει σε 1-1 με φοβερό σουτ με το αριστερό.

Έτσι, όλα θα κριθούν σε ότι αφορά την πρόκριση στους «9» του Κυπέλλου στον επαναληπτικό στο Περιστέρι, με τη ρεβάνς να έχει οριστεί για τον Ιανουάριο.

ΑΕΛ (Παύλος Δερμιτζάης): Σουλούκος – Καλουτσικίδης (Α. Παπαγεωργίου), Στάμου, Ηλιάδης, Μαϊδανός (Παπαδόπουλος) – Πλέγας, Θωμαΐδης (72′ Αντράντα) – Μπρου, Κ. Παπαγεωργίου (71′ Ογκμπόε), Κοσονού – Πεδρόσο (66′ Νίνο).

Ατρόμητος (Σάσα Ίλιτς): Μαρκετζιάνι – Κιβρακίδης, Ασεβέδο, Αθανασίου, Πομόνης (46′ Πομόνης) – Έρλινγκμαρ, Κούεν (66′ Καμαρά), Γιουμπιτάνα – Ντιρκς (66′ Ρομπάιγ), Βαλένσια, Τζοβάρας.