Πανιώνιος – Εθνικός 1-1: Ισόπαλο το ντέρμπι κορυφής, στο +5 οι Νεοσμυρνιώτες

Χωρίς νικητή (1-1) έληξε το ντέρμπι κορυφής ανάμεσα στον Πανιώνιο και τον Εθνικό, με τους «κυανέρυθρους» να βρίσκονται στην κορυφή και στο +5 από τους Πειραιώτες.

Ισόπαλοι (1-1) αναδείχθηκαν Πανιώνιος και Εθνικός στη Νέα Σμύρνη στο ντέρμπι κορυφής για την 14η αγωνιστική του τετάρτου ομίλου της Γ’ Εθνικής, με το ματς να διεξάγεται κάτω από ωραίες συνθήκες καθώς έδωσαν το παρών στις εξέδρες χιλιάδες φίλαθλοι των Νεοσμυρνιωτών ενώ υπήρχαν περίπου 250 οπαδοί των Πειραιωτών.

Μετά την ισοπαλία αυτή, ο Πανιώνιος που βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας ανέβηκε στους 35 βαθμούς ενώ ο Εθνικός που ακολουθεί στην δεύτερη θέση έχει 30 βαθμούς.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα στο σκορ στο 57ο λεπτό έπειτα από φοβερή απευθείας εκτέλεση ΄φάουλ του Γεωργούση σε ένα σημείο όπου έπαιζαν και με δέκα παίκτες καθώς στο 48ο λεπτό ο Θεοδώρου αντίκρισε κόκκινη κάρτα (δεύτερη κίτρινη) αφήνοντας την ομάδα του με δέκα από… νωρίς.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν άμεσα (59′) σε 1-1 με αυτογκόλ του Κατσογιάννη ενώ όσο κυλούσαν τα λεπτά αμφότερες οι ομάδες πίεζαν με στόχο να πετύχουν το… νικητήριο γκολ. Το 1-1 παρέμεινε μέχρι τέλους με αποτέλεσμα Πανιώνιος και Εθνικός να αρκεστούν στον βαθμό της ισοπαλίας.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Γεωργιάδης): Σκαφίδας, Χοτζάλλι, Διονέλλης (64′ Παυλάκης), Ποτουρίδης, Ζούλιας, Πότσι, Μπουρλάκης (87′ Χριστόπουλος), Μπρέγκου (64′ Στούπης), Ιγνατίδης, Γεμιστός, Γλυνός (64′ Γροντής)

ΕΘΝΙΚΟΣ (Βαγγέλης Χαντές): Κούμπουλα, Παπαγγελής, Ζωγραφάκης, Θεοδώρου, Κατσόγιαννης, Μαλάι, Ντινιωτάκης (81′ Βαλαβανόπουλος), Πολύζος, Γεωργούσης (64′ Σεκούμπα), Μακρυγιάννης (63′ Κυριαζής), Αντωνίου (53′ Χρούστινετς).